Egypt

egypt palmy park

Egypt je arabská republika omývaná Středozemním a Rudým mořem. Tato země je známá pro své početné památky a artefakty starověké civilizace mezi které například patří i oblíbené pyramidy a sfingy.

Nachází se zde i známá a často navštěvovaná hora Sinaj, kde podle Bible předal Bůh Desatero přikázání Mojžíšovi.

Dovolená u moře Egypt doporučuje navštívit Luxor, který se nachází na místě starověkých Théb a je často označován jako „největší muzeum světa pod otevřeným nebem“, neboť se zde nacházejí staroegyptské chrámové komplexy Karnak a Luxorský chrám.

Šnorchlování a potápění je velmi oblíbené, protože se jedná o jedno z nejhezčích podmořských míst na světě.

Káhirská opera je centrem egyptského umění. Káhira je již dlouho známá jako “Holywood středního východu”. Hostí každoroční Káhirský mezinárodní filmový festival, který je hodnocen jako jeden z jedenácti nejlepších filmových festivalů na světě. Dovolená u moře Egypt potvrzuje, že mezi nejznámější egyptské herce patří Omar Sharif.

Hlavní město Káhira má osm miliónů obyvatel. Značnou část Egypta zaujímají pouštní a polopouštní oblasti, především Libyjská poušť nacházející se západně od Nilu a představují východní konec Sahary, a Arabská poušť. Pouštní charakter má i Sinaj, který patří k Asii. Naprostou většinu obyvatel, 90 procent, tvoří Arabové, minoritní jsou Berbeři, Beduíni, Koptové a Núbijci. Většina obyvatel vyznává islám, pouze Koptové křesťanství.

Neznámější egyptské destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Egyptě patří Alexandria, Dahab, Hurghada, káhira, Marsa Alam, Safaga, Sahl Hasheesh, Sharm El Sheikh, Taba.

Co v Egyptě vyzkoušet
Alabastrová dílna u Luxoru určitě uspokojí každého, kdo shání suvenýry pro své blízké. Údolí králů ve kterém se nachází 67 hrobek určitě stojí za návštěvu. Jde se úzkými uličkami k jednotlivým hrobkám, malby na stěnách jsou impozantní a stále barevné a detailní jako kdyby byli čerstvé. Opravdový zážitek pro oči.

Všední, denní egyptský život:
Převážná většina Egypťanů ve městech se v každodenním životě musela spokojit s málem. Život na venkově nebyl idyličtější – rolníci museli odvádět vysoké daně. Neustále žili ve strachu z hladu, který by mohl nastat po špatné úrodě.

Měna
V Egyptě je měna Egyptská libra, kterou koupíte okolo 2.90 Kč za Egyptskou libru.

Povrch Egypta tvoří z 95 % poušť
Konkrétně východní část Sahary. Jedinou místní řekou je Nil, který je jednou ze dvou nejdelších řek na světě. Protéká východní Afrikou z jihu na sever a měří 6 695 km. Roku 1970 byla na Nilu postavena Asuánská přehrada, která je 111 metrů vysoká a má rozlohu 5000 km². Nejvyšší horou je Gebel Katharina, která se nachází na Sinajském poloostrově a tyčí se do výšky 2642 m n. m. Obdělávaná jsou pouze 3 % rozlohy země, a to zejména v deltě Nilu.
Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 94 Kč
Pivo 0,5l – 44 Kč
Cola 0,33l – 9 Kč
Voda 0,33l – 5 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 27 Kč
Voda 1,5l – 9 Kč
Láhev vína – 194 Kč
Bochník chleba – 20 Kč
Jablka 1kg – 40 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 4 Kč
Taxi 1km – 7 Kč

Aktuální bezpečností rizika
V Egyptě nadále pokračují demonstrace a protesty v reakci na současnou politickou a sociálně-ekonomickou situaci v zemi. Není doporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba. MZV doporučuje zvážit jakékoliv cesty českých občanů mimo turistická letoviska v jižní části Sinajského poloostrova.

Co neminout:
Egyptský kříž V egyptských reliéfech a malbách, počínaje Starou říší, se objevuje velmi často znak, mající význam narození, života, žití, atd. Lze ho spatřit v rukou bohů a žen, event. i v rukou mužů, neknězů, při činnosti, se zmíněnými pojmy úzce souvisejícími. Podle některých autorů vyjadřuje znak spojení symbolů aktivity a pasivity a má tak podobný význam, jaký bývá připisován všem křížům ve starověku. Jiní předpokládají, že symbol představuje magickou smyčku s kouzelnou mocí, svazující zvláštní kombinaci elementů, tvořících živé individuum a tvořících tak znak života. Podle dalších horní kružnice značí Slunce na horizontu, vyjádřeným vodorovnou čarou. Svislá čára v tomto případě znázorňuje spojení vesmíru se zemí. V symbolu lze též spatřovat prosícího člověka s rozpaženýma rukama, či symbol ukřižování. Tvar symbolu lze odvodit z tvaru obětní lžíce. Podle nejobecnější interpretace vyjadřuje symbol kombinaci pozitivního a negativního jako např. Světlo a tma, muž a žena či život a smrt.
Náboženství:
Starověcí Egypťané uctívali mnoho bohů. Umění starověkého Egypta vytvořilo neuvěřitelnou škálu korun a ozdob hlav egyptských bohů. Kromě hieroglyfických nápisů byly tyto ozdoby hlavy základem při určování totožnosti daného boha.

Důležitá telefonní čísla v Egyptě
Předvolba – +385
Policie – 126
Požárníci – 125
Nouzová linka – 123

České velvyslanectví v Egyptě
4, Dokki Street
12511 Giza, Cairo
tel.: + 20 2 3333 970
cairo@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/cairo

Zvyky
Smlouvání je asi nejvýraznější charakteristická vlastnost Egypťanů. Smlouvá se všude a o všem. Někdo říká, že když s nimi nesmlouváte, tak nejsou spokojeni. Vše je o penězích. Když smlouváte, mají z obchodu daleko větší potěšení a Vy máte samozřejmě také radost, neboť utratíte daleko méně peněz. Smlouvá se v dosti zemích, ale v Egyptě bezkonkurenčně nejvíce. Smlouvá se s úsměvem. Když jdete něco kupovat, tak je důležité, abyste si pro sebe určili cenu a snažili se jí dosáhnout – někdy dosáhnete i třeba daleko menší. Nevyplatí se něco kupovat hned u prvního obchodníka, neboť takových obchodníků potkáte ještě mnoho. Není vhodné, když smlouváte a cenu vytočíte na minimum, poté říci obchodníkovi, že to nechcete. Byl jsem toho také svědkem a odchod od stánku nebyl příjemný. Obchodník vyprovázel kupce hlasitým nadáváním a větami typu, že také musí jíst.
Doprava:
Do Egypta se většina cestovatelů dopraví letecky, ale jak se pohybovat po Egyptě? Zásadně se v Egyptě nedoporučuje autostop! Turistická místa v Egyptě jsou propojena relativně hustou a spolehlivou sítí vlakového, autobusového a leteckého spojení. Ve městech funguje hromadná městská doprava zajišťovaná státními autobusy. Ta je však pro turistu, neznalého místních poměrů a jazyka, téměř nepoužitelná. Vedle státních dopravních prostředků spojení zajišťují soukromé mikrobusy a zejména relativně levné taxíky. Cena taxislužby za cestu po Káhiře se pohybuje do 5,- USD. Výjimkou je spojení na letiště, kde se cena za taxislužbu pohybuje okolo 12-15 USD. Na některých úsecích silnic jsou vybírány dálniční poplatky ve výši cca 2 až 5 egyptských liber (LE). Cena 1 litru benzínu je i po nedávném zvýšení cen pohonných hmot 1,30 až 1,4 LE, cena 1 litru nafty je 0,95 LE. Bezolovnatý benzín je zatím možné zakoupit pouze u limitovaného počtu čerpacích stanic situovaných v Káhiře, Alexandrii a v několika dalších velkých městech. Obdobná je i situace s výdejními sklady pro automobily na plynový pohon.
Taba je asi nejluxusnějším turistickým střediskem v Egyptě a a to i díky skutečnosti, že zde nejsou přeplněné pláže a mačkající se davy turistů. Díky své poloze, severně od Arabského zálivu představuje Taba podobně jako Sharm el Sheikh ideální místo, kde můžete začít s potápěním. I profesionální příznivci potápění si zde přijdou na své. Zdejší pobřeží se totiž pyšní úžasně průzračnou vodou a zcela zachovalými korály. Taba se od ostatních středisek v Egyptě odlišuje tím, že v jejím okolí nenajdete žádné město nebo nákupní centrum. Taba je jen letiště a oplocené hotelové komplexy. Nikde Vás neobtěžují prodavači a pouliční obchodníci jako například v Hurghadě. Hledáte-li místo na klidnou dovolenou a za tradicemi a historíí se vydáte na výlet či někdy jindy, pak je Taba, známá krásnou přírodou, horskými scenériemu a nejhezčím mořem v Egyptě, ideálním místem po Vaši dovolenou. Už ve starověkém Egyptě sloužila Taba jako důležité přístavní město. Po část dvacátého století patřila Taba k Izraeli, který ji přeměnil z malé vesnice na luxusní resort. Taba patří znovu Egyptu až od roku 1989. Taba je díky své poloze ideální jako základna pro výlety do okolních zemí – Izraele a Jordánska. Jednodenní výlet do Jeruzaléma spojený s koupáním v Mrtém moři lze pořídit poměrně levně u místních zprostředkovatelů. Nezapomenutelným zážitkem je návštěva nejvyhledávanějšího místa Jordánska, skalního města Petra. Jeho vznik se datuje do třetího století před Kristem. Najdete tu nepřeberné množství památek z římského období jako amfiteátr, hrobky nebo zbytky domů. Vše vytesáno do červeného pískovce. Nejslavnějším objektem je v Petře bezpochyby chrám Pokladnice (jméno se odvíjí od beduínské legendy, podle níž skryl v jedné z chrámových váz čaroděj poklad). Přes třicet metrů vysoký chrám, v němž pátral Indiana Jones po Svatém grálu je jistě tím nejhlavnějším důvodem, proč byste si výlet do Petry neměli za žádných okolností nechat ujít. Vstupné vás přijde přibližně na 25 Euro, téměř všechny hotely sem vypravují jednodenní autobusové zájezdy. Jednodenní výlet z Taby pořídíte za 200 dolarů, ale uvidíte, že to stají za to. V létě se výlety příliš nepořádají kvůli vysokým teplotám, proto pokud chcete Petru navštívit, je dobré zamířit do Taby mimo období od června do srpna.

Dahab je hned po Sharm El Sheikhu druhým nejoblíbenějším střediskem na Sinajském poloostrově. Narozdíl od Sharmu, kde je bohatý noční život, je atmosféra Dahabu více rodinnější a klidnější. Dahab se nachází asi 85 km od letiště v Sharmu, což znamená zhruba 1,5 jízdy autobusem z letiště do hotelu. V pozadí Dahabu se kontrastně k azurově modrému moři tyčí vznešené hory Sinajského pohoří. Slovo Dahab znamená v arabštině zlato. Podle některých pramenů toto označení vychází z toho, že se zde v dávných dobách v místních horách těžil tento drahý kov. V jiných pramenech najdete, že slovo Dahab má symbolizovat nádhernou barvu široký písečných pláží. Samotný Dahab se dělí na dvě části. Řetěz prázdninových středisek a hotelů splňuje očekávaní náročnějších turistů. Druhá část zvaná Asilah je původní beduínskou osadou, ačkoliv se v posledních letech neustále rozvíjí, stále zde můžeme najít typické životní rysy beduínského způsobu života. V centru Dahabu toho příliš neuvidíte, najdete zde poštu, banku, supermarket, nemocnici a turistickou policii, internetové kavárny a několik restaurací a kaváren. Na dahabských pláží se nachází velké množství restaurací, které mají otevřeno již od časných ranních hodin a nabízí možnost pozorování východu slunce přímo z pláže. Dahab je oblíbený zejména u mladých lidí. Je to jedna z nejoblíbenějších potápěčškých lokalit na pobřeží Rudého moře. Potápění není samozřejmě jedinou sportovní aktivitou, které se zde můžete věnovat. Dahab má kromě lenošení na nádherných plážích také vhodné podmínky pro windsurfing, vodní lyžování a mořský rybolov. Oblíbenou atrakcí je plavání s ochočenými delfíny v Nuweibě. A nejen to, pokud vás již “voda a moře” omrzí, můžete se v rámci fakultativních výletů vydat do místní pouště do malebného Barevného kaňonu. Nejkvalitnějším hotelem v Dahabu je Hilton Dahab Resort, dále pak Happy Life Village, Coralia Club.

Hurghada z výšky Hurghada z výšky Z původní rybářské vesnice se v posledních letech stalo jedno z nejnavštěvovanějších turistických center Egypta. Tato původně rybářská vesnička se dělí na několik oblastí. Nejseverněji leží malebné středisko El Gouna. Centrum Hurghady tvoří jeho stará část, tzv. El Dahar, na který jižním směrem navazuje novější část Sakkala. Jižně od Sakkaly se nachází část zvaná “Village Road”. Nové hotely vznikají jižně od Hurghady přes oblast Sahl Hasheesh až po oblast Makadi. Pokud nebydlíte přímo v centru Hurghady, můžete se do ní dopravit buď taxíkem, nebo autobusem, který některé hotely nabízejí. Hlavní třída Hurghady ale mnohým zkazí jejich velká očekávání. Rozbitá prašná silnice, nepořádek a spousta lidí, kteří vám neustále něco vnucují. Takový bude váš první dojem a bude pak záležet spíše na zkušenostech, které s arabským světem máte.

Zajímavosti:
Největší Chuvevova pyramida je postavena z 2,3 milionu vápencových skal a byla dokončena v roce 2570 př.nl Sfinga je největší sochou na světě, která byla vytesána do jednoho kusu kamene. Socha je 74 m dlouhá, 6 m široká a 21 m vysoká Jedním z nejkrásnějších chrámů na světě je chrám Abú Simbel. Hlídají ho 4 monumentální sochy sedícího krále vysoké přes 21 metrů. Pro lepší představu – naměřená vzdálenost sochy od ucha k uchu je 4 metry Ve starém Egyptě byla kočka posvátným zvířetem. Traduje se historka, že při obléhání jednoho z míst Peršané pochytali všechny kočky a udělali si z nich rukojmí. Obyvatelé města se raději vzdali, jak by měly ohrozit posvátná zvířata Prvním člověkem, který rozluštil egyptské hieroglyfy, byl Jean Francois Champollion, a to díky Rossetskou desce, na níž byl tentýž text napsaný ve třech jazycích – 14 řádků hieroglyfy, 32 řádků démotickým písmem a 55 řádků řeckým písmem V Egyptě byla nalezena nejstarší toaletní deska na světě – je stará přes 3 300 let Egyptská poušť Sahara se rozrůstá každý rok o 6 070 m2, což odpovídá čtyřem fotbalovým hřištím Nejdůležitější složkou egyptské stravy je arabský chléb AJS. Používá se místo příboru, místní do něj balí zeleninu i maso Hlavní město Káhira je největším městem na africkém kontinentu a její metro jediným metrem v Africe.

Shrnutí
Egypt
Název článku
Egypt
Popis
Egypt je politicky nestálá země, v Hurgádě a jiných turistických letoviscích je však bezpečno a můžete tu chodit i v bikinách a opalovat se na veřejnosti.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*