Indie

indie červánky

Indie s oficiálním názvem Indická republika je druhá nejlidnatější země na světě rozkládající se v Jižní Asii. Je to země starověkých kultur, posvátné védy a náboženství. Země se svou slavnou Kámasútrou, Buddhou, ale také bollywoodskými hvězdami ale i největšími slumy v celé Asii.

Dovolená u moře Indie upozorňuje, že při plánování cesty do Indie hraje důležitou roli počasí.
Mezi severem a jihem Indie jsou propastné rozdíly jak v geografických podmínkách, počasí ale také kultuře.
Dovolená u moře Indie doporučuje, že nejlepší čas pro návštěvu je během chladnější části roku od listopadu do února.

Na severovýchodě a severu státu se vypínají mohutné velehorské masivy Himálají a Karákoramu pokrytými horskými ledovci, právě v pohoří Karákoram najdeme nejvyšší horu Indie a druhou nejvyšší horu světa – K2, která měří neuvěřitelných 8611m.

Člověk by potřeboval celý život, aby dokázal doopravdy poznat tak rozmanitou zemi jakou je Indie. Indie má nepřeberné bohatství historických a kulturních památek, zároveň má v současnosti druhou nejrychleji rostoucí ekonomiku na světě.

Úředními jazyky je hindština, angličtina a dalších 21 jazyků.

Někteří lidé tu nosí oblečení podle západní módy, jiní dávají přednost tradičním oděvům. Mnoho Indek nosí jasně barevná sárí a bindi. Společenský život se v Indii soustřeďuje především na náměstí. Ty jsou neustále zaplněna lidmi, kteří si sem chodí vyměňovat novinky a názory za hlasitě hrající populární hudby, zvuků klaksonů aut a volání pouličních prodavačů.

Neznámější indické destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Indii patří Dilí,Goa.
Co v Indii vyzkoušet
Co by vám nemělo uniknout je určitě Tádžmahal a Zlatý chrám a památník císařovny Viktorie v Kalkatě. Pro milovníky historie je tu mnoho dalších chrámů všech druhů. Navštivte mauzoleum a hrobku v Ágře a obrovské pevnosti v Dilí a Ágře, která má zeshora tvar půlměsíce a je obehnána 2 km zdí. Uvnitř je množství budov (v Akbarově době jich zde stálo okolo pěti set) doplněných zahradami, pavilony pro oficiální audience, a harém, do kterého patřilo přes 5 tisíc žen. Za prohlédnutí stojí Fatéhpur Síkrí, „Město vítězství“ a Červená pevnost a mešita v Dillí.

Měna
V Indii je měna Indická rupie, kterou koupíte okolo
0.36 Kč za 1 Indickou rupii.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 37 Kč
Pivo 0,5l – 29 Kč
Cola 0,33l – 7 Kč
Voda 0,33l – 4 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 27 Kč
Voda 1,5l – 8 Kč
Láhev vína – 145 Kč
Bochník chleba – 7 Kč
Jablka 1kg – 44 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 5 Kč
Taxi 1km – 6 Kč

Aktuální bezpečností rizika
MZV ČR upozorňuje na zvýšené bezpečnostní opatření a kontroly po teroristickém útoku v Bombaji v roce 2008 a bombových útocích roku 2005 ve větších indických městech, především v Dillí a v Bombaji. Je tedy doporučeno občanům ČR, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací osob jakou jsou tržiště ale také autobusová a vlaková nádraží či se zdržovali na těchto místě jen po nezbytně nutnou dobu.
Přesto je nadále Indie pro Evropany relativně bezpečná země. Vyskytuje se tu a roste pouliční kriminalita, také kapesní krádeže.
Místa Indie (zejména Kašmír, ale také severovýchodní státy a velká města zvláště před volbami) jsou zvýšeným nebezpečím teroristických útoků. Jsou tedy uzavřená.
MZV ČR důrazně žádá občany ČR na soukromé cestě, aby se vyvarovali jakýchkoli cest do oblasti Kašmíru, kromě hlavního města Šrínagaruského údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír. A to kvůlu možnosti postřelení, zastřelení turistů či jiným nebezpečným situacím jako je zadržování coby rukojmí.
Opravdu stabilní oblastí je ve státě Džammú a Kašmír oblast kolem Ladakhu (Lehu) a také Zanskar.
Rizikové státy jsou :Ásám, Manipur, Nagaland, Tripura a Meghalája. Zde působí indické ozbrojené bezpečnostní jednotky.

Důležitá telefonní čísla v Indii
Předvolba – +91
Policie – 102
Požárníci – 101

České velvyslanectví v Indii
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi
tel.: +91-11-2415 5200
newdelhi@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/newdelhi

Shrnutí
Indie
Název článku
Indie
Popis
Indie je země provoněná kořením a každý ji má spojenou s klidem a jógou. Můžete zde opravdu najít klid i tolik potřebné oddechnutí od všedního stresu a úkolů.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*