Kypr

kypr přístav lodě

Kypr, oficiálně Kyperská republika je ostrovní stát ve Středozemním moři, jeho sousedi jsou Sýrie, Libanon, Egypt a Rhodos. Ostrovu dominuje pohoří Troodos s nejvyšším bodem Kypru – Olympos který je vysoký 1952m.

Dovolená u moře 2013 Kypr upozorňuje na zvláštnost tohoto ostrovního státu – že středem ostrova se táhne demarkační čára tzv “Green Line” široká místy až několik kilometrů, pásmo vytyčuje ostnatý drát a je střeženo jednotkami OSN. Jedná se o rozdělení na dvě části,v severní části byla vyhlášena Severokyperská turecká republika, kterou však dosud uznalo jen Turecko, a v jižní části se nachází Kyperská republika, člen EU. Poslední pokus o znovusjednocení byl proveden v roce 2004, byl ale v referendu odmítnut řeckou částí ostrova.

Kypr je krásný ostrov s mnoha nádhernými plážemi a zajímavým centrálním pohořím Troodos vhodným pro trekking i lyžování. Pýchou ostrova jsou křižácké hrady, starobylé vinice, vzácné fresky ve starých klášterech a římské vily s mozaikovými podlahami.

Projděte se po kamínkových pláží dole u Paphosu, kde je nedaleko ptačí park, kde je zastoupena exotická fauna. Najdete tu také krásné pohoří Paphos forest, kde se turistické cesty pomalu klikatí až do výšky 1.200 metrů nad mořem. Na konci cesty vás čeká nádherný výhled do kraje a lesy jsou proslulé výskytem endemické formy muflona-muflona kyperského. Na své si tu tedy přijdou milovníci přírody včetně fotografů a potápěčů.

Neznámější destinace na Kypru
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou na Kypru patří Agia Napa, Coral Bay, Kissonerga, Larnaca, Limassol, Paphos, Protaras, Severní Kypr.

Co na Kypru vyzkoušet
Podívejte se do města Páfos na skalních útesech, které je i na seznamu UNESCO. Pro úplný klid zvolte minimálně obydlený poloostrov Karpasía.
Zdejší golfový resort Aphrodithé je velmi vyhledávaným místem a to golfisty z celého světa.

Měna
Na Kypru je měna Euro, kterou koupíte okolo
25.70 Kč za 1 Euro.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 308 Kč
Pivo 0,5l – 77 Kč
Cola 0,33l – 52 Kč
Voda 0,33l – 25 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 26 Kč
Voda 1,5l – 26 Kč
Láhev vína – 129 Kč
Bochník chleba – 51 Kč
Jablka 1kg – 52 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 26 Kč
Taxi 1km – 20 Kč

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla na Kypru
Předvolba – +357
Policie – 112
Požárníci – 112
Nouzová linka – 199

České velvyslanectví na Kypru
48, Arsinois Str., Acropolis
2001, Nicosia
tel.: +357 2242 1118
nicosia@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/nicosia

Shrnutí
Kypr
Název článku
Kypr
Popis
Kypr je krásný ostrov architekturou i přírodou velmi podobný Řecku. Je tu vynikající kuchyně a hodní srdeční lidé, celková pohoda a především božské moře.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*