Srí Lanka

srí lanka pláž

Srí Lanka nebo Šrí Lanka, oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika je ostrovní stát v jihovýchodní Asii na ostrově Cejlon. Od Indie je ostrov oddělen úžinou Palk přes kterou se táhne řetěz korálových útesů nazývaný Adamův most.

Dovolená u moře 2013 Srí Lanka potvrzuje, že Srí Lanka jednou z nejmimořádnějších cestovatelsky zajímavých země – najdete tu tropické pobřeží, deštné pralesy, středomořské klima i vegetace v horách.
Teplota vzduchu i okolního moře se pohybuje celý rok kolem 27°C.

Tropický ostrov pokrývají především nížiny ale z jihu směrem do centra se zvedají až do výšek kolem 2500 m kde se rozprostírají čajové plantáže. Cejlonský čaj zemi celosvětově proslavil. Pokud chcete ochutnat nejlepší čajovník, vydejte se do kraje Nuvara Elija.

Nejkrásnější pláže najdete v okolí města Trincomalee na jihovýchodě, nejvyhledávanější jsou však destinace na jihu kolem metropole Kolomba, směrem ke Galle. Zde je mnoho hotelů a odpočinkových komplexů. Slunce, moře a klid není zdaleka jediné, co Srí Lanka nabízí.

Většina zdejších obyvatel jsou buddhisté, takže se tu nachází celá řada chrámů a svatyň. V kopcovité oblasti uprostřed Srí Lanky ve městě Kandy najdeme jeden z nejposvátnějších buddhistických svatostánků – chrám Buddhova zubu. Uvidíte střeženou, bohatě zdobenou schránku ve tvaru zvonu, která ukrývá artefakt, který věřící hojně uctívají. Nenechte si ujít Lví skálu či vyhlášené město chrámů a paláců Polonnaruwa, kde je ve svatyni Gal Vihara vytesána přímo do skal světoznámá socha Buddhy.

Neznámější destinace na Srí Lance
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou na Srí Lance patří Bentota, Beruwela, Colombo, Hikkaduwa, Induruwa, Kalutara, Koggala, Marawila, Negombo, Tangalla, Trincomalee, Unawatuna, Waduwa..
Co na Srí Lance vyzkoušet
Vyfoťte se u stromu pod nímž došel Buddha osvícení v sinhálském královském městu Anuradhapura.
Za podívanou určitě stojí město Dambulla kde jsou k vidění skalní chrámy s neuvěřitelně zachovalými, barevnými nástěnnými malbami s buddhistickými motivy.
Neopomeňte ani Lví palác coby posvátnou buddhistickou památku.
Na relaxaci jsou ideální pláže v oblastech Hikkaduwa, Galle a Trincomalee.
Na Srí Lance najdete také spoustu Národních parků, za návštěvu stojí alespoň Uda Walawe. Výlet na safari podnikněte rozhodně co nejdříve ráno, zvířata jsou tou dobou nejaktivnější.

Měna
Na Srí Lance je měna Srílanská rupie, kterou koupíte okolo 0.008 Kč za 1 Srílanskou rupii.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 50 Kč
Pivo 0,5l – 31 Kč
Cola 0,33l – 16 Kč
Voda 0,33l – 8 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 22 Kč
Voda 1,5l – 12 Kč
Láhev vína – 240 Kč
Bochník chleba – 12 Kč
Jablka 1kg – 48 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 8 Kč
Taxi 1km – 8 Kč

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla na Srí Lance
Předvolba – +94
Policie – 011/243 3333
Požárníci – 011/250 3629
Nouzová linka – 011/250 3629

České velvyslanectví na Srí Lance
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi
tel.: +91 11 2415 5200
newdelhi@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/newdelhi

Shrnutí
Srí Lanka
Název článku
Srí Lanka
Popis
Srí lanka je panenský ostrov, který je u Cejlonu, slavném produkcí čaje pro celý svět. Jsou tu buddhisté, takže tu najdete celou řadu krásných chrámů a svatyň.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*