Albánie

albánie přístav

Albánie, oficiálně nazvaná Albánská republika nosí přízvisko Země orlů. Nachází se v JV Evropě na Balkánském poloostrově. Byla to země dříve méně oblíbená, protože byla považovaná za jeden z nejchudších států z celé Evropy. A dovolená tedy nebyla nikterak lákavá. To v ní však panoval ale komunistický režim, jednalo se o situaci 90. let. Od té doby se však mnoho změnilo.

Albánie prošla mnoha zásadními změnami. Albánie je země plná kontrastů. Zde budete míjet osly a koňská spřežení ale také četné mercedesy. Ty jsou v Albánii velmi oblíbené. Čeká vás tu příjemné, teplé moře. Dovolená jak má být.

Politika a Geografie

Hlavním městem je Tirana (má okolo 427 tisíc obyvatel) Další větší města jsou Durres (má 85 tis. ob.), Elbasan (má 83 tis.ob.). Vznik státu se datuje do r. 1912. Forma vlády je parlamentní, a státním zřízením je Albánie republika. Současnou hlavou státu je Bujar Nishani (od roku 2012). Členství: OSN, CE, OBSE. Tato krásná země se dělí na 12 krajů, hlavním městem je Tiranë jehož západní hranici tvoří pobřeží Jaderského moře. Naprostou většinu obyvatelstva Albánie tvoří Albánci a z náboženství jednoznačně dominuje islám.

albanie-horyHory a klima

Nejnavštěvovanějším horským masívem jsou Albánské Alpy (v Černé Hoře jsou známé jako Prokletije), jejichž centrální část je chráněna jako národní park Thethi. Albánie je zemí s hornatou krajinou a přitom je turisty takřka opomíjena ačkoliv je bezpečná a láká svou krásou v podobě hor, moře. Albánie má mnoho krásných míst. Doporučujeme navštívit některé z četných historických památek především pravoslavnými kláštery, římskými ruinami a artefakty z byzantské říše. Najdeme zde ryze středomořské podnebí, na pobřeží v létě se teplota pohybuje okolo 25°C, jsou zde mírné a vlhké zimy s teplotami okolo 7°C, což jsou ideální podmínky aby byla dovolená u moře jaká má být.

Albánie je omývá na Jadranem ze západu a také hraničí s Černou Horou na severu, na severovýchodě potom sousedí s Kosovem. Albánie má nedílnou často opomíjenou součást a sice Makedonii, s tou sousedí na východě, a také s Řeckem na jihu. Rozhodně tedy není sama. Již od dávných dob byla v soukolí velkých říší.

Albánie nám toho může opravdu hodně nabídnout. Především čl členitý terén, dovolená tak může být plná aktivních činností, které ocení hlavně milovníci turistiky a trekingu. Sever země je rovinný, jih a východ je spíše kopcovitý. Co se týče klimatu, najdeme tu kontinentální podnebí s velice chladnými zimami, zato příjemnými teplými, ne horkými léty. Albánské pobřeží Jaderského a Iónského moře měří asi 420 kilometrů.


Neznámější albánské destinace

albánie město destinaceMezi nejznámější destinace pro dovolenou v Albánii patří Durres ( Dürres / Drač ), Saranda
(Sarandë), Dubrovník, Rozafat, Kruj, Valona, Berat, Dhërmi, Himarë, Gjirokastra, Tepelenë, poloostrov Karaburun, Tirana, Kotor, Bistrica, Vlora, Muradia, Himara, Butrint, Borsh.

Turisty oblíbená střediska jsou především v okolí Drače a pak také mezi Vlorou a Sarandou. Neméně oblíbená je i lokalita Himare, kde jsou krásné vysoké tyčící se hory prudce spadající do vody. Albánie je protkána dlouhými, tichými plážemi. Terasy na úpatích kopců této oblasti jsou osázeny citrusy a olivovníky. Dokonce skýtá i zajímavé podzemní prameny. Tato oblast tedy není oblíbená pro nic za nic, ale má toho opravdu mnoho, co nabídnout.
Ve směru od Sarande u vjezdu města najdeme křišťálově čistou ledovou vodu a přímo v centru města na nás čeká překvapení v podobě oblázkové pláže. I přesto, že se u jedná o hanlivě známou zaostalejší zemi, centrum města nás mile překvapí svou vybaveností a moderní podobou, kde nám rozhodně nebude nic scházet.
Najdeme tu od malých krámků, přes bary a půjčovny sportovních potřeb také větší obchody s potravinami, přes knihkupectví až po větší banky kde nechybějí ani bankomaty. Ve vyražení dechu u Albánie vše zakončí praktická pobočka Western Union, kam si často turisté s malou finanční hotovostí na dovolené převádí své úspory.

Co musíte vyzkoušet v Albánii

albanie plážAlbánie má plno historických klenotů především ve městech Elbasan, Butrint, Shkoder a Durrës. Ve městě Elbasan jednoznačně převažují mešity. Dovolená může být plná krásných zážitků, zkuste například navštívit národní park Thetit a nakonec skončit u Skadarského jezera.

Suvenýry

Pokud si chcete odvést typický albánský suvenýr. Albánie je vskutku nádherná země. Doporučujeme vám sošky národního hrdiny – Skanderbega nebo také sošky Matky Terezy. Ale tradičním vývozním artiklem je také koňak Skanderbeg nebo vinná pálenka raki. Skýtá také trhy plných starožitností v centru města Kruja, které najdete u Tirany.

Jazyky

Obyvatelé Albánie hovoří dvoujazyčně. Setkáme se tu s albánštinou, řečtinou ale domluvíme se i angličtinou nebo italštinou a to díky pobytu v emigraci.

Gestikulace

albanie -kultura kostel

Často dochází k nedorozumění při komunikaci a turisté jsou gestikulacemi při nesouhlasu a souhlasu často zmateni. V Albánii se totiž vertikálními pohyby hlavy značí nesouhlas, a horizontálním souhlas. Upozorňujeme také na třetí variantu a to znak pro nejistotu či neznalost odpovědi na otázku, v takovémto případě Albánci kývou hlavou ve směru ležatých osmiček, nebo sklopí hlavy k zemi – a to bez jakéhokoliv upozornění či vysvětlení.

Měna

V Albánii je měna Albánský lek, kterou koupíte okolo 0.18 Kč za 1 Albánský lek. Běžně se dá směnit v bankách a směnárnách, ale také na ulici což je velmi běžný jev. Kurz je všude skoro stejný.

Ceny

albanie-vino restauracePrůměrné ceny v restauracích

Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 74 Kč

Pivo 0,5l – 31 Kč

Cola 0,33l – 26 Kč

Voda 0,33l – 13 Kč

Průměrné ceny služeb

  • Jízdenka lokální dopravou – 6 Kč
  • Taxi 1km – 51 Kč

Průměrné ceny v obchodech

  • Pivo 0,5l – 21 Kč
  • Voda 1,5l – 13 Kč
  • Bochník chleba – 13 Kč
  • Jablka 1kg – 26 Kč
  • Láhev vína – 107 Kč

Dovolená by měla být naplněná dobrým jídlem a a místním vínem, jen tak se opravdu uvolníte a chvíle si naplno užijete.


Albánská kuchyně

albanie-jidlo olivy

Dovolená u moře doporučuje si vychutnat albánskou kuchyni. Ta je velmi zdravá a chutná. Najdeme v ní velké množství zeleniny, ale také sýry a téměř všechny druhy masa. Za zkoušku určitě stojí pravá albánská specialita – ferges. Jedná se o hustou paprikovou, smetanovou omáčku, ve které jsou dušené vnitřnosti a maso. Vše se podává v horké kameninové nádobě. Určitě si také nenechejte ujít conlek (jedná se o dušené kousky masa s cibulí), nebo rosto me salce kosi (můžete očekávat rostbíf s kysanou smetanou). Dovolená má být vyplněná hodování s přáteli v příjemném prostředí, zkuste tedy turisty oblíbené jídlo tave kosi (jedná se o skopové kostky masa v jogurtu). Burek – tradiční albánské plněné listové těsto (náplň může být z masa, zeleniny či sýra fety). Více se o tomto pokrmu dozvíte na Wikipedii – Burek – tradiční pokrm charakterizující vynikající proslulou kuchyni Albánie.

Albánie má svou, místní kuchyni složenou z opravdu zdravých surovin. Pokud ji porovnáme s ostatními balkánskými kuchyněmi, zjistíme že jsou méně pestré a v zásadě i méně chutné. Dovolená je tak provoněná pokrmy připomínající sousední země. Některá jídla připomínají pokrmy z Řecka, či Černé Hory nebo také Bulharska. Albánie je země, kde se setkáme na stolech Albánců se znamenitým skopovým na všechny způsoby. Dovolená je přece o ochutnávání netradičního. Mezi další tradiční jídla které najdeme v každém druhém jídelním lístku je Shishqebab (jedná se o velice šťavnaté kousky skopového, popřípadě hovězího či vepřového masa. Vše je namarinované a ogrilované na špejlích s plátky cibule.

Náboženství

albanie-mesto kostel náboženstvíAlbánie je zemí s převahou muslimů. K islámu se hlásí přes šedesát procent obyvatel, ke katolicismu kolem patnácti procent a k pravoslaví kolem sedmnácti procent. K náboženství je Albánie více než tolerantní a a to i ve srovnání s vyspělými demokratickými zeměmi. Vše je dáno historií Albánie a často vídaným střídáním kultur a náboženských vlivů. Dovolená Albánie je tedy velmi příjemná, bez vídání jakýchkoliv konfliktů právě díky víře, jako je tomu u ostatních muslimských zemí. Významným bodem v historii byl nesporně Hoxhův komunistický režim. Ten totiž jako jediný na světe uzákonil Albánii jako ateistickou. A naopak věřící byli pronásledováni (zvláště katolické duchovní). Velmi tvrdá ateistická persekuce byla okolo let 1967 – 1976.
Tolerance v náboženství je doložená i na oblíbeném hrdinovi Gjergjevovi Skanderbegovi i přesto že je Albánie převážně muslimský stát. Jedná se o muže, který celý život zasvětil boji proti rozpínavosti Osmanské říše (tedy i islámu) a hlásil se ke katolické víře. Společné fungování vícero náboženství můžeme na vlastní oči vidět i při oslavách muslimských, katolických a pravoslavných svátků. Ty slaví naprostá většina obyvatel a to bez ohledu na to k jaké víře se zrovna hlásí. Islámské věřící najdeme především ve velkých městech, na severovýchodu a centru země. Část z nich se hlásí k bektašismu, a část k liberálním sunnitskému vyznání, tradicím. Katolíky najdeme především v hornatých částech na severu Albánie. Pravoslavné podél hranic s Řeckem a Makedonií a také okolo Beratu a v údolí řeky Drinos na jihu. Setkáte se tu s mnoha různými vyznáními v souladu.


Bezpečnost


Albánie je pro turisty velmi bezpečnou zemí, díky tradiční pohostinnosti jsou cizinci přijímáni s respektem. 
Aktuální bezpečností rizika nejsou známy

albánie vlajka

Důležitá telefonní čísla

Předvolba – 355
Policie – 129
Požárníci – 128
Pomoc na silnicích – 129

České velvyslanectví

Rruga Skënderbej 10
Tirana
tel.: +355 4 223 4004
tirana@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/tirana


Cestovní doklady, vstup do Albánie, vyvážení suvenýrů

albanie-restaurace odpočinek dovolenáJe zapotřebí mít platný cestovní, či diplomatický či služební pas. Občanům České republiky je dnes už umožněný bezvízový přístup ke všem druhům cest. Důležité je vědět, že maximální délka pobytu v Albánii bez víza je třicet dnů. Na hraničním přechodu s připravte drobný vstupní poplatek ve výši deseti Eur na osobu – i když dle MZV ČR nejsou občané České republiky povinni tento vstupní poplatek zaplatit, není nad bezproblémový rychlý vstup.
Co se týče očkování, není žádné povinné a tak není ani očkovací průkaz vyžadovaný.
Co se týče peněz vezených s sebou, bez jakéhokoliv ohlašování lze vézt až 1 milion ALL, což v přepočtu je okolo sedmi tisíc Eur.
Důležitý je také limit týkající se suvenýrů vyvážených ze země, v tomto případě můžete vézt předměty neobchodní povahy do maximální hodnoty 30 tisíc ALL, což v přepočtu je okolo 230 Eur. Je tu i výjimka- v případě osoby ve věku do 15 let je maximální výše předmětů jen 15 tisíc ALL, tedy polovina.

Pro milovníky tabákových produktů, či alkoholu jsou tu jisté míry, co si můžou přivézt domů. A sice dvě stě kusů cigaret, čisto kusů krátkých doutníků, nebo padesát dlouhých. Dále 250g tabáku. A nyní alkohol. Lze si odvézt domů jako suvenýr z cest jeden litr destilátu ( tedy víc než 22% alkoholu obsahuje) nebo dva litry vína(či destilátu -tedy obsahuje méně než 22% alkoholu).
Dámy jistě zajímají dovozové parfémy. V tomto případě je povoleno 50g parfému nebo 0,25l toaletní vody.


Zdravotní péče v Albánii

albánie pláž

Pokud srovnáme zdejší zdravotní péči s tou v ČR, zdejší je na nízké úrovni. Pokud se jedná o složitější úrazy nebo onemocnění, v Albánii je nelze příliš léčit a je tak nutný převoz do zahraničí. Zdravotnická střediska fungují pouze ve větších městech a v turistických oblastech. I ta však nejsou dostatečně vybavena zdravotnickým materiálem a lékařskou technikou. Na venkově a v horských oblastech je to ještě horší. Jste v bezpečí pokud se budete řídit doporučením mít s sebou všechny léky a lékařskou péči vyhledávat opravdu jen v čistě nezbytných případech.
Toalety: Pokud stojíte o klasický typ toalet jak jsme zvyklí z Evropy, najdete jej ve všech lepších hotelích a restauracích. Především v Tiraně, ale i v některých menších městech a také na pobřeží. V průměrných a horších podnicích, ale také na venkově se setkáme převážně s tureckými záchody.

 

albánie -narodni-park-butrintPoužívání elektrických spotřebičů

To je zde velkým problémem, kromě častých výpadků proudu tu také kolísá napětí v síti. Většinou se pohybuje kolem 160 – 260 V. A tak rozhodně je moudré zabalit s sebou stabilizátor napětí, u počítačů vzít s sebou i záložní zdroje el. energie

Elektrické napětí

Je tu napětí 220 V. Zdejší zástrčky jsou tvořené dvojicí kulatých kolíků s průměrem 4 milimetrů či 4,8 milimetrů. S roztečí 19 milimetrů. Nemají však uzemnění, ochrana je zajištěna dvojitou izolací. Přesto mají zásuvky tvar odpovídající zástrčkám jak jsme zvyklí. Pokud chcete být opravdu připraveni na vše, je možné se tu setkat i se zástrčkami s roztečí 19 milimetrů, průměr všech kolíků je však 4,8 milimetrů. Dovolená je tedy ničím neohrožená,pokud si s sebou přivezete výbavu.
Z toho všeho plyne že pro naše kulaté tříkolové zástrčky je zde nutné použít adaptér a pro ploché 2kolíkové zástrčky není třeba.

albánie jónské moře

Internet

Ještě v roce 2006 používalo internet 2,4 procent obyvatelstva. Příčinou byla především kapacita a trvalé přetížení sítě, a výpadky elektrického proudu viz v odstavci Elektrické napětí. Zájem a používání internetu však stále roste, v roce 2007 ho používalo 15 procent obyvatel. Především v v Tiraně najdeme mnoho internetových kaváren.

Mobilní telefony

I přesto že mnoho částí je tu dost hornatých, signál je tu dobrý. Ovšem jen pokud je aktivovaný roaming.

 

S informacemi z našeho serveru vám již nyní nic nechybí do spokojeného bezstarostného odjezdu na dovolenou do Albánie!

Shrnutí
Albánie
Název článku
Albánie
Popis
Albánie je země kontrastů protože zde potkáte i obyčejné lidi na oslech i auta za pár milionů. Je to země s krásnými horami i historií a opomíjenými plážemi.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*