Alžírsko

Alžírsko je stát ležící na severu Afriky, je to druhá největší africká země. Sahara však pokrývá přes čtyři pětiny z tohoto území. Na severu však najdeme dva horské hřebeny pohoří Atlas, které oddělují pobřeží Středozemního moře od Sahary. Mezi Malým a Velkým Atlasem najdeme velkou plošinu s drobnými slanými jezery.
Vládne tu suché a horké pouštní počasí s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí, u pobřeží moře převažuje podnebí příjemného, středomořského charakteru. Dovolená u moře Alžírsko potvrzuje že v Alžírsku téměř nenajdete žádnou vegetaci, snad jen v oblasti Kabylie v pohoří Atlas narazíme na souvislý lesní porost. Žijí zde Kabylové, zejména zemědělci a chovatelé dobytka a mluví svou rodnou Kabylštinou.

Ve všech městech i vesnicích nejdete krásné mešity, z nichž nejznámější je Ketchaoua Mosquée v hlavním městě Alžíru. Na jihu z pouště vystupuje do výšky 3 000 m pohoří Hoggar s nejvyšší horou Alžírska Tahat.

Oázová městečka lemují hlavně dvě velká písečná moře. Hlavními oázami jsou El-Goléa, Beni Abbés, Timimoun a Grand Erg Oriental na západě a východě. Uprostřed Alžírska se nachází velká datlová oáza Ghardaia.

Z 32 milionů zdejších obyvatel tvoří nejpočetnější skupinu Arabové a Berbeři. Státním náboženstvím je sunnitský islám, který vyznává 99 procent obyvatel. Úředním jazykem je tu arabština.

Neznámější alžírské destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Alžírsku patří Tipasa ( Tipaza ), Cherchell, Annaba, Guelma, Konstantina ( Constantine ), Timgad, Djemila, Bejaia ( Bejaia ), Tizi Ouzou, Alžír, Setif, Ghoufi, Thamugadi, Batna, Tiddis, Touggourt.

Co v Alžírsku vyzkoušet
Nenechte si ujít tzv. datlové slavnosti, tance a závody velbloudů, které jsou každoročním výrazem venkovských tradic.
Projděte se po pohoří Hoggar, shlédněte již zmiňovanou nejznámější mešitu Ketchaoua Mosquée v Alžíru. Města Oran a Constantine na vás dýchnou dávnou historií a exotikou.
Určitě navštivte výše vyjmenované oázy, především proslulou datlou Ghardaia.

Měna
V Alžírsku je měna Alžírský dinár, kterou koupíte okolo 0.25 Kč za 1 Alžírský dinár.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 78 Kč
Pivo 0,5l – 26 Kč
Cola 0,33l – 13 Kč
Voda 0,33l – 5 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 35 Kč
Voda 1,5l – 7 Kč
Láhev vína – 128 Kč
Bochník chleba – 3 Kč
Jablka 1kg – 30 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 4 Kč
Taxi 1km – 9 Kč

Aktuální bezpečností rizika
V současné době je tu vysoké riziko teroristických útoků, ke kterým zatím docházelo především u libyjských hranic a v hustě zalidněném severovýchodě země (oblast Kabýlie). Bezpečnostně kritická situace je také v Mali a celém Sahelu. MZV doporučuje cestovat do země jen v nezbytných případech. Pokud je vaše cesta do Alžírska nezbytná, jsou doporučená jen větší města jako Alžír, Oran, Annaba, Sétif a Constantine za použití letecké dopravy. MZV však varuje před únosy občanů států EU a NATO.

Důležitá telefonní čísla v Alžírsku
Předvolba – +213
Policie – 17
Požárníci – 14

České velvyslanectví v Alžírsku
03, Chemin du Ziryab
Alger – Telemly, B.P. 358
tel.: +213 21 230 056
algiers@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/algiers
Pokud toužíte po opravdovém gurmánském zážitku, podívejte se do Annaby. Ta leží blízko hranice s Tuniskem. Mnoho turistů sem rádo a často jezdí obdivovat koloniální ale také islámskou architekturu. Za doporučení stojí prohlídka zříceniny římské královské rezidence Hippo Regius. Tato lokalita je ale také vyhlášena svou kuchyní – spojuje totiž arabské a evropské chutě. Ceny se pohybují okolo pěti až deseti dolarů za jídlo v lepším hotelu.

Cirta – Je pradávné jméno od Féničanů. Jedná se o město vytesané do skály. Najdeme ho na severu Alžírska. Ale nejjednodušší orientační bod je Konstantin. Středem města vede až 140 m hluboká skalnatá soutěska. A na jejím dně teče malá říčka. Toto zajímavé město je rozdělené na dvě části. Ty jsou spojeny čtyřmi mosty. A tím tvoří nezapomenutelné panorama.

Djémila – Jedná se o malou vesničku v horách a lesích na severu Alžírska. Najdete tu zachovalé pozůstatky římského města Cuicul. A tak se můžete podívat do bazilik a chrámů, ale také lázní. Nedaleko najdete také město Sétif se zábavním parkem a malou zoo. A fotky z dovolené tak můžete pořídit u uměle vytvořeného jezera, či krásných fontán.

Alžír – Často se můžete setkat s přívlastkem Bílý a to pro fasády domů které tu najdete. Alžír má tzv. dvě tváře – jedna, která má spoustu spletitých uliček odkazující na islámskou historii města, a druhá s se spoustou koloniálních domů a podobou francouzských metropolí. Díky tomu se Alžíru někdy také přezdívá Paříž Afriky. Najdete tu nádhernou pláž Sidi Fredj která vybízí k odpočinku.

Shrnutí
Alžírsko
Název článku
Alžírsko
Popis
Alžírsko je arabská země, kde najdete krásné pláže plné písku i kamínků a azurově modré moře. Jsou tu milí lidé, navzdory náboženskému vyznání je tu bezpečno.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*