Aruba

Aruba je ostrov v Karibském moři, které spadá pod autonomii Nizozemského království.
Přestože povrch ostrova je kopcovitého charakteru, nejvyšší bod má jen 189 metrů.
Oficiálním jazykem je nizozemština ale také papiamentština, což je kreolský jazyk používaný především na karibských ostrovech.

Jedná se o ostrov ze slavné trojice ostrovů tzv. ABC ostrovů. Což znamená – Aruba, Bonaire, Curaçao. Tyto všechny ostrovy spadají do souostroví Nizozemské Antily. A všechy leží jen kousíček od pobřeží Venezuely.

Velmi frekventovaným turistickým bodem je zdejší „Přírodní most“. Jedná se o obrovský skalní monolit z korálových útesů který se postupem času vytesal do tvaru mostu. Je dlouhý 30m a vysoký 7m a vede přes rozbouřenou vodní hladinu. Bez diskusí se jedná i jeden z nejfotogeničtějších úkazů.

Aruba dovolená doporučuje navštívit aquapark Morgan´s island, jde o vodní kolos zabírající 28 tisíc metrů čtverečních. Je to největší vodní park v celé Latinské Americe, sklouznout se můžete na 20 různých tobogánech, přičemž jeden z nich je nejvyšším tobogánem na světě.

Najdete tu národní park Arikok, kde zahlídnete kozy, divoké osly, leguány a můžete se svést na koňském hřbetě skrz národní park. Pro milovníky přírody jsou tu k vidění vzácné druhy kaktusů, aloe a tropických květin.

Na Arubě můžete také navštívit opuštěné zlaté doly, kde se v 19. století natěžilo přes 1,3 milionů kg zlata.

Neznámější arubské destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou na Arubě patří
Eagle Beach, Palm Beach.

Co na Arubě vyzkoušet
Není nic k vyzvednutí a k doporučení na úkor jiných atrakcí. Na Arubě tedy vyzkoušejte jízdu na nejvyšším tobogánu, projeďte se na koňském hřbetu Národním parkem. Zaplaťte si výlet ponorkou na prohlížení jedinečného podmořského světa. Aruba dovolená také samozřejmě doporučuje relaxování na jedinečných, ne příliš turisticky zalidněných plážích.

Měna
Na Arubě je měna Arubský florin, kterou koupíte okolo
10.90 Kč za 1 Arubský florin.

Kultura
Na tomto ostrově jsou znát španělské prvky protože byla Aruba, jako jedna z mnoha karibských ostrovů objevená Španěly roku 1499. Ovšem ti nebyli zdaleka prvními obyvateli tohoto tropického ráje, na zdejších nástěnných malbách v jeskyních (například ve zdejší jeskyni Fontein v Národním parku Arikok) najdeme Arawaky, a za původní zdejší obyvatele jsou považováni Caiquetios kteří k Arawakům patřili.V 17. století byla Aruba osídlena Angličany a v roce 1816 byla zase vrácena Nizozemsku. Až roku 1986 se Aruba stala nezávislým celkem – ovšem stále v rámci Nizozemského království.

Od 20. století začala prudce stoupat a vzkvétat místní ekonomika a tak do Aruby mířili přistěhovalci z celého světa.
Výsledkem toho je, že v Arubě tvoří populaci 40 zcela různých národností.

Vše se tak promítá do místní kuchyně, ale také všudypřítomné architektury a také v jazycích kde oficiálně vládne nizozemština ale setkáme se tu hojně i s angličtinou, španělštinou i papiamentem. Což je velmi melodický jazyk kde se promítají kořeny španělštiny, nizozemštiny, portugalštiny, francouzštiny a také indiánských jazyků. Toto nářečí najdeme v celé oblasti Nizozemských Antil. Často na rubě tak zaslechnete slova jako bon bini, čímž vás vítají. Nebo jako kompliment dushi, což značí hezký, ale také sladký.

Zvyky, hudba:
Nejčastěji se tu setkáte s lyrickým kalypsem, rytmickou socou. Ale také známé merengue tu zazní při večerních zábavách. Najdete tu však i klasický jazz i pop či Jamajkou proslavené reggae.
Co se týče kuchyně, za zkoušku stojí scavechi což je dozlatova smažená předem namarinovaná ryba. Jako příloha tu jasně vede málo známá verze polenty, tedy kukuřičné krupice pod názvem funchi.

Aruba je jednou z rozdělených oblastí Karibiku a Střední Ameriky.
Jedná se o romantický ostrov ležící v krásném, čistém Karibském moři. Najdeme ho pouhých 28 kilometrů daleko od venezuelského pobřeží, směrem na sever. Jedná se o ostrov o délce 30 kilometrů. Aruba je široká 9 kilometrů. Aruba má naprosto jedinečné, klimatické podmínky. Ty se především vyznačují suchých tropickým klimatem, což je takhle nízko velmi vzácné a pobyt je o to příjemnější.

Aruba leží v tropickém pásmu. O to příjemnější je fakt, že leží jako jedna z mála, stranou od možných tropických bouří či nebezpečných tolik obávaných hurikánů. na Arubě se průměrně teplota vzduchu pohybuje po celý rok kolem příjemných 28 stupňů. Aruba má tedy konstantně teplé, slunné léto. Není tedy žádná roční doba, kdy by na Arubu nestálo zaletět. Tento ráj na zemi vám je tedy nonstop k dispozici pro pozvednutí nálady, a relax.

Aruba má kolem dokola dlouhé pláže s jemným bílým pískem. A také blankytně modrým, průzračným mořem.
Dovolenou tu často a pravidelně tráví mnoho Američanů, ale také Holanďanů. Ti si Arubu oblíbili především v zimních měsících pro načerpání nových sil a trochu prohřáli promrzlá těla, která jsou typická pro zimní měsíce v USA či střední Evropu. Zde, když popíjí koktejly v jednom z plážových barů nemají žádné starosti a užívají klidu. Pro dobrodruhy a zapřísáhlé karbaníky jsou tu i kasina ve vestibulech zdejších lepších hotelů .

Přestože je Aruba poseta luxusními letovisky pro turisty, sever ostrova a také vnitrozemí má pár nedotčených míst. Zde pak můžete v naprostém tichu a klidu obdivovat přírodními scenérie v podobě krásných tyčících se hor se stády divokých koz v pozadí.

Místní lidé jsou velice pohostinní a turisty mají v oblibě. Navádí je k tomu již i samotná Arubská hymna kde se zpívá Největší silou našeho lidu je jejich srdečnost.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 291 Kč
Pivo 0,5l – 59 Kč
Cola 0,33l – 39 Kč
Voda 0,33l – 29 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 33 Kč
Voda 1,5l – 35 Kč
Láhev vína – 175 Kč
Bochník chleba – 46 Kč
Jablka 1kg – 58 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 35 Kč
Taxi 1km – 402 Kč

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla na Arubě
Předvolba – +297
Policie – 112
Požárníci – 112
Nouzová linka – 112

České velvyslanectví na Arubě
Paleisstraat 4, 2514 JA Den Haag
Netherlanden
tel.: 003 170 313 0031
hague@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/hague

Shrnutí
Aruba
Název článku
Aruba
Popis
Aruba je ostrov s palmami, pískem a křištálově čistou modrou vodou, kde je nejvíc turistů lákáno na potápění a korálové útesy. Najdete tu exotická zvířata.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*