Bali

bali červánky na obloze

Bali je jedna ze 33 indonéských provincií. Najdeme jej mezi ostrovem Lombok a Jávou v Indickém oceánu. Je tu sice také aktivní vulkán Mount Agung, ale jeho poslední soptění bylo zaznamenáno v roce 1963. Nejde však o obyčejný hornatý výstupek, sídlí na něm totiž Pura Besakih, posvátný chrám v tisíci metrech nad mořem, který přežil jako jediný z celého okolí Bali po soptění sopky.

Hory pokrývají celý střed ostrova a táhnou se k východnímu břehu.
Hlavním a zároveň největším a nejlidnatějším městem je Denpasar. Přestože oficiálním jazykem je indonéština, nejrozšířenější je tu balijština.

Bali je známé svým balijským hinduismem a sním spojenými svatými historickými chrámy, které stojí za podívanou. Dovolená u moře Bali doporučuje navštívit chrám Pura Jagatnatha, pozor ale na oblečení, nevpustí vás dovnitř bez speciálního oděvu tzv. sárongu – což je pruh látky různých vzorů a materiálů, který se omotává dvěma způsoby podle toho,jakého pohlaví jste.
Bali
Určitě navštivte Ubudu, balijské centrum umění, kultury a řemesel, kde najdete spoustu drobných dílen s tradiční výrobou, a divadel kde můžete vidět tradiční balijský tanec. Pro milovníky kultury je tu i muzeum – Puri Lukisan se všemi etapami balijského umění.
Neznámější destinace na Bali
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou na Bali patří
Jalan Pratama, Sanur, Kuta Beach, Nusa Dua Beach.
Co vyzkoušet na Bali
Určitě zajděte do již výše zmiňovaného chrámu na sopce, Pura Besakih. Jedná se totiž o složeninu z 23 chrámů různého stáří, kam vám provede průvodce a bude tvrdit, že doopravdy dovnitř můžou jen hinduisti.

Měna
Na Bali je měna Indonéská rupie, kterou koupíte okolo
0.002 Kč za 1 Indonéskou rupii.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 61 Kč
Pivo 0,5l – 49 Kč
Cola 0,33l – 25 Kč
Voda 0,33l – 11 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 37 Kč
Voda 1,5l – 15 Kč
Láhev vína – 708 Kč
Bochník chleba – 21 Kč
Jablka 1kg – 55 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 11 Kč
Taxi 1km – 21 Kč

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla na Bali
Předvolba – 36
Policie – 110
Požárníci – 113

České velvyslanectví na Bali
Jalan Gereja Theresia No. 20
Menteng, 10350 Jakarta Pusat
P.O.Box 1319
tel.: 6221 390 4075-7
jakarta@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/jakarta

Typickými indonéskými, balijskými jídly jsou:
nasi goreng: smažená rýže se zeleninou a masem, někdy s vajíčkem, ostré
gado – gado: dušená zelenina s tofu a arašídovou omáčkou
soto: polévka z čerstvé zeleniny, masa, rýžových nudlí a rýže
coto makassar: obdoba držkové polévky
siomay Bandung: taštičky z těsta s přílohou: brambora, zelí, vejce a tofu s arašídovou omáčkou
cap cay: smažená zeleninová směs
tempe: hmota ze sójového mléka a arašídových oříšků
saté: masové špízy
mie telur: mie je indonéský výraz pro nudle a myslí se tím obyčejné zalévací pytlíkové nudlové asijské polévky, v Indonésii velice oblíbené. Tyto polévky jsou všude k dostání. Pokud si je necháte připravit u stánku či ve warungu, přidají vám do nich většinou vejce – tj. mie telur.
Bali oběd
Balijská Města:
Kuta
Nejznámějším, nejrušnějším, nejnavštěvovanějším a nejméně tradičním balijským letoviskem je Kuta, která se táhne v pásu podél pobřeží 10 – 18 kilometrů od Denpasaru.
Kuta není vlastně jen jedno městečko, ale čtyři navzájem srostlá městečka – Tuban, Kuta, Legian a Semianyak. Tato městečka byla dříve samostatná, ale dnes již natolik splynula, že nelze rozpoznat, kde jedno končí a kde začíná další.
Jsou tu luxusní hotely i levné ubytovny, stravovací zařízení všech kategorií, mnoho cestovních kanceláří pořádajících výlety po ostrově, sportovní a adrenalinové aktivity a prodávajících letenky a jízdenky po Indonésii, nákupní centra, tržiště a obchůdky, kde seženete jak místní, tak dovážené zboží, lékařská zařízení, zábavní parky, internetové kavárny, konzuláty několika zemí a pro turisty postavený i nádherný katolický kostel s bohoslužbami také v cizích jazycích.
Hlavní atrakcí v Kutě jsou pro turisty četné noční kluby se zábavou západního stylu. Nádherná osmikilometrová pláž je kvůli příboji vyhledávaná také surfaři. Tato pláž je snad nejkrásnější a nejnavštěvovanější pláží na celém Bali. Na jihu pláž Kuta přechází v pláž Tuban, která je méně navštěvovaná, tudíž je mnohem klidnější. Letovisko také nabízí nádherné pohledy na zapadající slunce.
Kulturních a historických památek v této aglomeraci moc není, je tu jen několik hinduistických chrámů, které nejsou nijak významné. V části Legian stojí nový památník obětem teroristických útoků na diskotéku v této části letoviska, ke kterým došlo v roce 2002 a při nichž zahynulo více než sto lidí, většinou australských turistů.
V Tubanu je i mezinárodní letiště, kam s největší pravděpodobností přiletíte, poletíte-li přímo na Bali.
Toto letovisko je vhodné pro turisty, kteří hledají pasivní odpočinek na pláži se zázemím veškerých služeb a také pro surfaře.

Sanur
Sanur leží na jihovýchod od Kuty. Místní pláž je pět kilometrů dlouhá s bílým jemným pískem a je zajímavá tím, že je zde velmi dobře pozorovatelný příliv a odliv. Okraj moře se mezi přílivem a odlivem posouvá téměř o kilometr. Sanur nabízí veškeré služby jako Kuta, nejsou tu ovšem noční podniky, takže je zde klidněji. Proto je toto letovisko vhodné pro rodiny s dětmi. Navíc tu jsou příhodné vlny a tak je letovisko velmi oblíbené surfaři. Nejlepší vlny tu jsou od září do března. Jsou tu zřízeny půjčovny vybavení pro vodní sporty.
V Sanuru je také muzeum belgického malíře Adriena Jeana Le Merprese, který byl prvním Evropanem, co se v Sanuru usadil natrvalo.

Bukit
Bukit je poloostrov na samém jihu Bali. Tento poloostrov je pustou a houštím zarostlou náhorní plošinou. Z plošiny je nádherný výhled na panorama jižního Bali. Poloostrov má skalnaté pobřeží, které je rájem pro surfaře. Nejlepší vlny vhodné pro surfaře jsou v lokalitách Padang Padang a Uluwatu.
Ubytovací zařízení tu téměř žádné nejsou, je lepší se ubytovat v Kutě, Sanuru, Jimbaranu či Nusa Dui. Surfařské vybavení si musíte přivést vlastní nebo si ho vypůjčit ve shora uvedených letoviskách.

Air Sanih
Air Sanih je plážové letovisko vybudované kolem studených sladkovodních pramenů. Prameny vyvěrají v nádherných zahradách, v nichž je možné se také koupat. V městečku a okolí je mnoho hotelů všech kategorií.
Lovina
Lovina je po Kutě druhým největším a nejvybavenějším letoviskem na Bali. Táhne se podél severního pobřeží Bali v délce osm kilometrů a skládá se z šesti vesniček: Pemaronu, Tukad Munggy, Anturanu, Kalibukbuku, Kaliasemu a Temukusu.

Jimbaran
Jen málo kilometrů na jih od Kuty leží malá rybářská vesnička Jimbaran, která je známým balijským lovištěm ryb. Stojí zde několik luxusních hotelů, ke kterým přiléhá pláž s jemným pískem. Na severním konci pláže je tržiště Kedonganan, kde se prodávají především úlovky zdejších rybářů. Obyvatelé žijí převážně mimo pláž a tak je letovisko klidné a pláž čistá. Ve vesnici se také nachází hinduistický chrám Pura Ulun Siwi z jedenáctého století.

Nusa Dua
Nusa Dua je nejmodernějším a nejluxusnějším letoviskem na Bali. Toto letovisko bylo vystavěno pro nejbohatší a nejnáročnější klientelu. Je to vlastně komplex několika pětihvězdičkových hotelů s plným vybavením. Mimo nákupní centrum a zábavní středisko zde nejsou žádné historické zajímavosti.
TIPY NA VÝLETY:

OPIČÍ PRALES A KRÁLOVSKÝ CHRÁM MENGWI
Jedná se o odpolední polodenní výlet, na který by určitě měl jet každý, kdo je poprvé na Bali. První zastávka je v posvátném lese Sangeh, obydleném několika kmeny opic, které střeží, místní chrám od duchů zla. Pokračovat budeme do královského chrámu v Mengwi, slavného Taman Ayun, umístěného v krásných klidných zahradách. Nakonec se přesuneme do resortu Meridien, odkud můžeme obdivovat hlavní cíl naší cesty: západ slunce nad slavným chrámem Tanah Lot z terasy Nirvány. Během podívané se bude servírovat čas a snack. Pro ty, kteří budou chtít, je možné si chrám prohlédnout i zblízka, z cestiček v zahradě hotelu. Dále je možné si dát večeři, tato není zahrnuta v ceně. Následovat bude transfer zpět do Vašeho hotelu.

UBUD A BALIJSKÝ PTAČÍ PARK
Nejprve navštívíme krásný Bali Bird park v Singapadu, kde budete mít možnost vidět stovky tropických ptáků a taky pár Varanů, kterým se zde říká Komodo Dragons, to vše v krásné botanické zahradě. Potom budeme pokračovat do Ubudu, kde navštívíme známé muzeum Neka s velkou sbírkou Balijských maleb, znázorňující vývoj stylů, od prastarých až po moderní. Následně budeme mít večeři v restauraci Lotus Piond, která je zajímavá svým jezírkem se spoustou krásných lotusů.
VÝCHOD OSTROVA BALI
První zastávka bude klenotnictví, kde se prodávají zde vyrobené stříbrné šperky. Potom budeme pokračovat směrem k městu Klungkung, kde navštívíme “Kerta Gosa”, královský soudní palác postavený v 18. století. Obdivovat budete moci staré fresky, které znázorňují metody starodávného trestání. Pokračovat budeme po pobřeží typickými rybářskými vesničkami a vesničkami, které se živí prodejem soli, do staré vesnice Tenganan, situované na úpatí majestátní Mount Agung. Tato vesnice je domovem “Bali Aga”, prastarého balijského kmene, který je znám hlavně svými starodávnými tradicemi, které se uchovaly za zdmi vesničky po mnohá staletí. Oběd budeme mít v restauraci „Lotus Seaview”. Odpoledne budeme pokračovat po panoramatických cestách kolem blankytně modrého oceánu a klikatými silničkami po svazích Mount Agung.

PLAVBA DO RÁJE LEMBONGAN ISLAND
Plavba do tropického ráje na pláž s tropickými stromy na ostrově Lembongan. Plně užít si budete moci všechno vybavení beach clubu, krásné koupání a pohodu. V ceně je zahrnut i transfer z hotelu, tropický barbecue oběd, plážové a bazénové hry, cesta lodí se skleněným dnem, exkurze po vesničce.

OCEAN RAFTING – 3 OSTROVY
Užijte si nejrychlejší a nejzajímavější celodenní plavbu po Bali. Budete mít možnost objevovat tajemství tří ostrovů. Sedněte si, držte se, jedeme! V ceně je zahrnuto: Transfer z hotelu, oběd na lodi “Ocean Rafting“, na opuštěné pláži nebo v beach clubu Bali hai cruises Lembongan island beach club.

PLAVBA KATAMARÁNEM
Plavba luxusním katamaránem s kapacitou 50 osob a délkou 20 metrů s názvem Aristocat, do slavného Bali Cruises Beach Clubu na ostrově Lembongan. Cena zahrnuje: Transfer z hotelu, tropický barbecue oběd, plavbu banana boat a lodí se skleněným dnem, exkurzi po vesničce.

TOUR K SOPCE
Klasický výlet na Bali, který by určitě neměl minout nikdo, kdo se rozhodl tuto magickou zemi navštívit. Jedete přímo k sopce Kintamani, abyste tam byli dřív, než tam dorazí zástupy dalších turistů. Budete si moci vychutnat pohled na vulkanické jezero a krátery. Na cestě zpět navštívíme Sebatu, krásný vodní chrám a bude také možnost obdivovat jednu z nejkrásnějších rýžových teras na Bali. Dál pojedeme přes vesničky, které se specializují na výrobu malovaných dřevěných květin a dojedeme do restaurace Lotus Lane v Ubudu, kde bude následovat osvěžující oběd. Po obědě navštívíme Sloní jeskyně v Goa Gajah, poustevnu pocházející z 11. Století.

VÝLET DO CHRÁMU Gunung Agung
Celodenní cesta za dechberoucím Gunung Agung. Po cestě navštívíte tradiční balijskou domácnost, dále originální tkalcovnu, a soudní palác Klungkung, kde budete moci obdivovat krásné stropní malby. Potom navštívíme školu tradičních maleb zvaných Kamasan a zastavíme se na oběd ve scénické restauraci. Pokračovat budeme do Besakih, nejdůležitějšího a největšího chrámu na Bali. Chrám byl postaven v 11. Století v 1000 m nadmořské výšky na svazích mount Agung, posvátného Balijského vulkánu.

VÝLET DO CHRÁMU Pura Luhur Batukar
Celodenní výlet do krásné provincie Tabanan, tropickou přírodou. První zastávka bude v “Pura Luhur Batukaru” jednom ze šesti nejdůležitějších chrámů ostrova. Chrám byl postaven v 13. Století, leží na úpatí vulkánu. Chrám vyniká svojí krásou a nádhernou okolní přírodou, leží uprostřed lesa s tisíci druhů květin a stromů. Uvnitř je malé umělé jezírko a posvátný pramen, stále používaný k žehnání snoubenců. Po cestě do restaurace pojedeme přes Jatiluwih, což je jedna ze zdejších panenských oblastí. Budete zde moci obdivovat nejkrásnější rýžovou terasu ostrova. Po obědě uděláme krátkou zastávku na trhu Candikuning, kde si budete moci zakoupit tropické ovoce či koření. Poslední zastávka pak bude u jezera Bedugul lake, navštívíme také Pura Ulu Danu Batur. Následovat bude cesta zpět do Vašeho hotelu.
VÝLET DO Nusa Lembongan
Nusa Lembongan je malý ostrůvek nedaleko balijského pobřeží. Na ostrůvek se dostanete lodí z letoviska Padang Bai. Lodě vyplouvají vždy, když se sejde dostatečný počet pasažérů. Z jiných letovisek plují na Nusa Lembongan lodě turistické třídy, které vyplouvají jen v určitou dobu.
Nusa Lembongan je vyhlášené středisko vodních sportů. Nabízí vhodné podmínky pro potápění, šnorchlování i surfování. Nejlepší vlny pro surfaře se tu vyskytují mezi červnem a zářím. Ubytovací zařízení na ostrově jsou spíše střední a vyšší kategorie. Centrem ostrova je vesnice Jungutbatu, nejlepšími plážemi jsou Chelegimbai a Mushroom Bay.
Ostrov je malý a lze ho obejít pěšky, cesta kolem ostrova by neměla trvat déle než pět hodin.
K zajímavostem ostrova patří chrámy Pura Sakenan a Pura Empuaji, oba mají bohatou výzdobu. Na vrcholku kopce Lembongan můžete navštívit podzemní dům, který tu vykopal jeden tradiční léčitel.
Z ostrova vede lávka pro pěší a motorky na vedlejší ostrůvek Nusa Ceningan. V místě, kde je z ostrova na ostrov nejblíže, stojí proti sobě dva stejné chrámy, každý na jednom ostrově.
Na ostrově není zaveden internet a elektřinu vyrábí ostrovní generátor, takže výpadky v dodávce elektřiny jsou tu velmi časté.
Sloní safari dovolená

SLONÍ SAFARI
Návštěva sloního Safari Parku je nutnost pro každého návštěvníka Bali. Poznejte zblízka tato fascinující zvířata v jejich přirozeném prostředí v tropickém parku. Můžete je pozorovat při koupání v jezeře, jídle a samozřejmě na nich také jezdit, krmit je a také se více dozvědět o jejich původu a jednotlivých druzích.
Zážitek z jízdy na hřbetu slona džunglí Taro je něčím, na co určitě nikdy nezapomenete. V ceně je i transfer z hotelu, vstupné do parku, projížďka na slonovi, bufetový oběd a pojištění.

POTÁPĚNÍ V AMEDU
Amed je dvacet kilometrů dlouhý pás pobřeží, jehož název je odvozen od jedné vesnice, která leží na jeho severním konci. Tento pobřežní pás se táhne od vesničky Amed k vesničce Aas. V této oblasti rychle vyrůstají ubytovací zařízení všeho druhu a většina z nich půjčuje vybavení pro potápění a šnorchlování, jinak není oblast rozvinuta a vybavena tak, jako jsou letoviska na jihu Bali. Turisticky nejvybavenější je osada Lipah Beach, která nabízí i pěkná místa pro potápění. Zajímavostí pro potápěče je vrak porostlý korály a korálový útes. Tato oblast je také vhodná k pasivnímu trávení volného času v tiché krajině u průzračného moře.
potápění

WATER BOM PARK
Užijte si skvělou síť skluzavek v aquaparku Waterbom Park. Po zaplacení hlavního vstupného jsou všechny aktivity v ceně a věřte, je jich tu opravdu hodně. Skluzavky, divoké řeky, líné řeky i skluzavky pro děti, možnost koupání a relaxace, bar, podvodní hudba.

JÍZDA NA KONÍCH
Stáje nabízí denní programy, vychutnejte si trasy vedoucí rýžovými poli kolem Kerobokanu nebo se tryskem projeďte po pláži. Je zde výběr z profesionálně vytrénovaných koní a poníků nejmodernější jezdecké a bezpečnostní vybavení. Je zde také možnost speciální jízdy po pláži při západu slunce.

Shrnutí
Bali
Název článku
Bali
Popis
Dovolená na Bali může být jednou z nejpestřejších, kterou si můžete vybrat. Nejen moře, příroda, jídlo a památky ale i aquapark,sloní safari či potápění.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*