Bosna a Hercegovina

bosna a hercegovina palma u moře

Bosna a Hercegovina je malá, hornatá země která se na jihu svažuje k pobřeží Jaderského moře. Jsou zde významná rozsáhlá horská údolí tzv. poljem, která se objevují u povodí řek. Podívejte se na bosenský přírodní unikát v podobě kaňonu Rakitnic.
Jedná se o (kon)federativní přímořskou republiku, sousedí na severu, západě a jihu s Chorvatskem, ale na východě se Srbskem a na jihovýchodě s Černou Horou. Její hranice tvoří především řeky – zejména na severu a na východě. Jihozápad pak tvoří přirozená hranice soustavy horského pásma Dinarid.

Hranice Bosny a Hercegoviny se z velké části nekryjí s hranicemi etnickými. Do 5. dubna 1992 byla totiž tato země součástí -dnes již bývalé Jugoslávie.
S mořem je tato země spojena úzkým koridorem k přístavu jménem Neum. Pobřeží má délku 26 kilometrů a díky přístupu k Jaderskému moři rozděluje Chorvatsko na dvě části. Rozloha země je 51 233 km² s hlavním městem Sarajevem, které má cca čtyři sta tisíc obyvatel. Celá země však má něco přes čtyři miliony.
Bosensky či srbsky Босна и Херцеговина je malá země ležící na Balkánském poloostrově v jihovýchodní Evropě.

Bosna a Hercegovina je poznamenána válečnými konflikty, pojďme si tedy říct co se stalo:
Bosna a Hercegovina bývala dějištěm konfliktů od prvních střetů mezi Východem a Orientem. V roce 1991 vyhlásila nezávislost na Jugoslávii, avšak rok nato začala hrozivá válka, v níž proběhly rozsáhlé čistky na muslimském obyvatelstvu. Po skončení války v roce 1995 země zůstala fyzicky zdevastovaná a etnicky rozdělená – od té doby se však situace dramaticky zlepšila. Jedním z měst, kde je patrný střet západní a východní kultury je Sarajevo, dnešní hlavní město.

Přesto je to bohatá země na historické památky ve městech Travnik a Banja Luka. Najdete tu slané jezero v Tuzle.
Nádherná příroda a fungující moderní města, na druhé straně staré tradiční muslimské vesnice, kde potkáte pastýřky v národním kroji.
Lukomir, vesnička která byla jako jediná uchráněna před běsněním vojsk je dnes Bosenský ráj na zemi. V této vesničce jako z pohádky pletou místní ženy v krojích ponožky a rukavice, v zimě jsou tu totiž až 4m sněhu.
Neznámější destinace v Bosně a Hercegovině
Nejznámější destinací pro dovolenou v Bosně a Hercegovině je jednoznačně Neum.

Bosna a hercegovina – co rozhodně vyzkoušet
Milovníci historie navštíví středověký Mostar, dervišský klášter v Blagaji a pravoslavný klášter Manastir Tvrdoš, místo zjevení Panny Marie Medugorje.
Určitě nezklame pohled na vodopády Kravica.
Půvabné jsou vesnice Sanski Most, Ključ a Bosanski Petrovac kde je nedaleko i malebný, osamocený vrcholek nad Petrovacem- kde je také možnost stanování.

Měna
V Bosně a Hercegovině je měna Konvertibilní marka, kterou koupíte okolo 13.1 Kč za 1 Konvertibilní marku.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 102 Kč
Pivo 0,5l – 31 Kč
Cola 0,33l – 32 Kč
Voda 0,33l – 15 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 26 Kč
Voda 1,5l – 13 Kč
Láhev vína – 102 Kč
Bochník chleba – 16 Kč
Jablka 1kg – 26 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 21 Kč
Taxi 1km – 13 Kč
Národní park Kozara:
Národní park Kozara rozprostírající se na ploše stejnojmenného pohoří na severu Bosny, resp. samosprávní jednotky Republiky srbské cca 40 kilometrů od hranice s Chorvatskem. Jedná se o pohoří- ne příliš vysoké, s nejvyšším vrcholem asi 978 m a jako národní park bylo vyhlášeno z přírodních i historických důvodů. Pro nadšence přírody je více informací na: //www.npkozara.com.
K parku se lze dostat mnoha cestami, ale přes osadu Bukovac, Gornji Pogradci a Mrakovici je zajímavý pomník místní památné bitvy, který rozhodně stojí za shlédnutí.
Okolí coby pěkná lokalita pro obdivování přírody, kde je k pozorování několik exemplářů Bombina variegata, ještěrky zední, Zamenis longissimus, štíři z rodu Euscorpius ale také slepýši Anguis fragilis například pod jedním z mnoha kmenů ztrouchnivělých stromů hned podél cest.
Bosna a Hercegovina má velké množství památek rozmanitých stejně jako samotná historie země. Bosna a Hercegovina je jedna z unikátních a kulturně pestrých oblastí Evropy. Vidíme zde vlivy křesťanské kultury (katolické i pravoslavné), islámské i židovské. V centru města Sarajeva se můžete podívat do katolického kostela, pravoslavného chrámu, mešity i židovského muzea.

Každé výrazné historické období zanechalo na území země Bosna a Hercegovina nesmazatelné stopy. Mezi n nejstarší památky patří Bodanjské jeskynní malby které najdete nedaleko Stolce. Což je město ležící východně od Mostaru. A dále pak archeologické naleziště v Butmiru, které najdete nedaleko Sarajeva. Jejich stáří se odhaduje na čtyři tisíce let.
Uvidíte zde památky pocházející z dob, kdy země Bosna a Hercegovina byla ještě obývána původními Ilyrskými kmeny. Uvidíte zde pozůstatky jejich sídlišť, za podívanou stojí v Olšanicích a také v Ripči.
Za podívanou také stojí Římský most, ten najdete v jižní části Sarajeva ve směru na Mostar. A také lázně v Ilidži u Sarajeva. Jsou ze stejné=ho období. Jejich původ spadá do časů Osmanské říše.

Pokud byste stály o historické zajímavosti z doby nadvlády Slovanů (tedy kolem 6. století až do první poloviny 15. stol.) tak rozhodně stojí za to zmínit kamenné náhrobní kameny zvané stečci – které váží několik tun. Jejich název je odvozen od stečak což anglicky znamená Bogumil Stone. Jedná se o kameny s vytesanými záhadnými symboly považované za mystické vzkazy. Dosud není znám jejich pravý původ. Najdete je u města Stolac.
Připravte se také na mešity, a různé zajímavé tvrze, krásné masivně stavěné mosty a také orientální bazary. Mešitami se to jen hemží v Sarajevu. Tomu se také často nazývá malý Istanbul. Nejvýznamnějí mešita je Gazi Husrev-begova. Jedná se o jednu z nejimpozantnějších staveb osmanské architektury z celého Balkánu. Postavená byla okolo let 1530-31.

Sarajevo- Nádherné starobylé město, ve kterém si rozhodně nenechte ujít čtvrť Baščaršija s obchůdky, drobnými dílnami a kavárnami v orientálním stylu. Také Latinský most často nazývaný most Gavrila Principa, kde Gavrilo Princip spáchal dne 28. června 1914 atentát na následníka rakousko–uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Tím byla rozpoutána první světová válka.

Podívejte se do Banja Luka což je metropole Srbské republiky a také 2. největší město země Bosna a Hercegovina. Najdete zde spoustu kaváren a barů a potkáte veselé lidi.
Tam také navštivte Vrbaský hrad. Ten pochází z r. 1320. Najdete zde krásné kláštery Gomionica, Liplje, Moštanica. A také zajímavé tajemné katakomby s překvapením v podobě vyhlášené restaurace.
Zdejší hory a řeky v okolí poskytují různorodé vyžití i těm nejnáročnějším turistům. Bosna a Hercegovina poskytuje ideální podmínky pro lyžování, rafting, rybaření a lov.Ale také se nebudou nudit milovníci tajemna, jeskyňářství, potápění, a dokonce i vysokohorské turistiky či alpinismu. Rozhodně nevynechejte Národní park Kozara.

Mezi nejnavštěvovanější místa země Bosna a Hercegovina rozhdoně patří drobné městečko Medžugorje. To najdete 30km od Mostaru směrem na jih. Jedná se o často navštěvované poutní místo lidmi z celého světa. Ti si sem chodí připomenout událost z r.1981. To se totiž na zdejší hoře zjevila Panna Maria místním dívkám a chlapcům.
Vlajka:
Vlající část listu tvoří středně modrý svislý pruh. Ve střední části je žlutý rovnoramenný pravoúhlý trojúhelník přiléhající svými odvěsnami k modrému pruhu a hornímu okraji vlajky. Žerďová část je středně modrá se sedmi celými hvězdami a dvěma půlhvězdami podél přepony trojúhelníka.Vrcholy trojúhelníka mají symbolizovat tři národy Bosny a Hercegoviny: Chorvaty, Bosňáky a Srby. Počet hvězd, které reprezentují Evropu, je nekonečný, a proto procházejí shora dolů a jakoby přesahují přes list vlajky. Na vlajce je užito barev, které jsou spojovány s neutralitou a mírem: bílá, modrá a žlutá.

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla v Bosně a Hercegovině
Předvolba – +387
Policie – 122
Požárníci – 123

České velvyslanectví v Bosně a Hercegovině
Franjevačka 19
71 000 Sarajevo
tel.: +38733 447 525
sarajevo@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/sarajevo

Zelný pokrm s mletým masem zvaným Sarma, více na Hlavní Jídlo Sarma se zelím – Bosna a Hercegovina.

Hlavní tradiční pokrm je Cevapi, tedy Čevabčiči, ovšem jinak než ho známe my. Více na Hlavní jídlo Ćevapi – Bosna a Hercegovina.

Bosna a Hercegovina má tradiční dezert pokrm z tahini, tedy sezamové pasty s pistáciemi.

Shrnutí
Bosna a Hercegovina
Název článku
Bosna a Hercegovina
Popis
Země Bosna a Hercegovina je nedoceněnou krásnou zemí s přírodou, bohatými kulturními památkami a nádherným mořem a klidnou pláží. Výborná domácí kuchyně.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*