Bulharsko

bulharsko dovolená

Dovolená u moře v Bulharsku je častou volbou turistů, které zaujalo svou krajinou a vyhlášenou kuchyní.

Bulharsko je země nížin, ale i hor a krásného, teplého, čistého moře. Nejvýznamnější je bezpochyby pohoří Stará Planina, kde je známo přes sto jeskyní a propastí. Najdeme tu i 2,5km dlouhou jeskyni Magura, která láká na prehistorické kresby z různých období.

Tým serveru Dovolená u moře doporučuje výlet do Bělogradčických skal, které jsou červeně zbarvené od oxidů železa. Vypínají se nad městem Bělogradčik. Dojdete tak k pevnosti Kaleto, která byla schválně postavena na nejnepřístupnějším izolovaném skalním místu.

Malebné jižní pohoří Pirin, které je zároveň druhým největším pohořím v Bulharsku je zajímavý svou horskou flórou a mramory, což jsou staré krystaly vápence. Najdeme tu Stobské zemní pyramidy, které se vytvořily usazeninami a patří k nejdokonaleji vyvinutým z celého Bulharska. Zajímavé jsou i horké prameny, které by měla vaše dovolená obsahovat v programu protože se jedná o prameny, které vyvěrají na povrch v bývalém kráteru Kožuch a mají teplotu 55°C.

Dovolená v Bulharsku by měla zahrnout i pohoří Rila, Pirin a Stará Planina lákají i v létě k vysokohorské turistice.
Orientální prostředí k večeři. Bulharsko je opravdovým zážitkem.
Bulharská kuchyně je vyhlášenou kulinářskou špičkou.
Dovolená u moře v Bulharsku – Ani letovisko Albena by dovolená neměla opomenout, tu najdeme 30km od Varny je proslulé svou architekturou. Zdejší stavby jsou tu ve tvaru pyramid. Toto letovisko má vynikající sportovní zázemí, nabízí mnoho služeb, je však nejdražší. Dovolená u moře ví, že za zdejší neposkvrněnou pláž s bílým pískem a pozvolným vstupem do vody to ale stojí. Patří mezi nejkrásnější pláže Evropy.

Frekventovanou destinací je také bulharské pobřeží Černého moře ale i lyžařská střediska se stávají velmi oblíbenými.
Bulharsko -Neznámější destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Bulharsku patří
Achtopol, Albena, balčik, Burgas, Carevo, Černomorec, Djuni, Elenite, Kiten, Kranevo, Lozenec, Nesebar, Obzor, Pomorite, Primorsko, Ravda, Slunečné Pobřeží, Sozopol, Sveti Vlas, Sv. Konstantin, Varna, Zlaté Písky.

Úžasný výhled na krajinu která bere návštěvníkům dech a láká turisty z celého světa
Bulharsko – Zlaté Písky

Doporučujeme nejznámější bulharské přímořské letovisko Zlaté písky, které si oblíbilo mnoho turistů z celého světa pro jeho nevšední krajinu, jemný písek a moderní letoviska přímo na pobřeží.

Zdejší hotely, které vlastní 3-4 hvězdičky a disponují atrakcemi pro děti, diskotékami a tak to tu v noci žije. Mnoho lidí si oblíbilo tuto oblast. Zabírají více než 1800 hektarů, a tím tvoří největší přímořské letovisko z celého severního pobřeží Černého m. Najdeme je 18 kilometrů severovýchodně od Varny, či 488 kilometrů východně od Sofie.

Tato oblast sousedí s letoviskem Kranevem, jižním městečkem, kde najdeme malé vilky. Za návštěvou lákají mořské lázně Sv. Konstantin a Elena. Dovolení může být příjemná i pro milovníky turistiky, pro ty je tu náhorní planina Frangen, pod kterou Zlaté Písky leží. Dovolená Bulharsko doporučuje výlet i ke krásnému vápencovému pobřeží, které je v této oblasti vyhlášené.

Bulharsko -Co vyzkoušet
Rozhodně by dovolená měla být plná návštěv pláží na Slunečním pobřeží, či se podívat na římské vykopávky v Plovdivu a bývalé hlavní město Veliko Trnovo s četnými kulturními památkami. Čeká vás nevšední podívaná.

Bulharsko je slavné svým prohřátým jemnozrnným pískem – především v často navštěvované oblasti Zlaté Písky.
Bulharsko -Měna
V Bulharsku je měna Bulharský Lev, kterou koupíte okolo 13.20 Kč za 1 Bulharský Lev.
Bulharsko -Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 20 Kč
Voda 1,5l – 11 Kč
Láhev vína – 92 Kč
Bochník chleba – 13 Kč
Jablka 1kg – 26 Kč
Bulharsko -Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 13 Kč
Taxi 1km – 9 Kč
Bulharsko -Průměrné ceny v restauracích
Pivo 0,5l – 26 Kč
Cola 0,33l – 20 Kč
Voda 0,33l – 13 Kč
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 105 Kč

Bulharsko -Dovoz:
V zemi Bulharsku je bezvízový styk do tří měsíců určený pouze k cestám bez výdělečného účelu. Pokud se chcete vydat do Bulharska za jiným než turistickým účelem jako například účel pracovní, studijní, či podnikání a nebo váš pobyt přesáhne tři měsíce, musíte požádat zastupitelský úřad v Bulharsku o vízum.

Dále je nutné při vstupu do Bulharska abyste na hraničním přechodu deklarovali cíl a adresu pobytu. A také vyplnili registrační kartu. Toto opatření platí od 1. ledna 2006. A nevztahuje na cizince tranzitující přes zemi kterou do 24 hodin opustí.

Dovolená v Bulharsku – je zvykem, že na hraničním přechodu obdržíte razítko do cestovního dokladu tedy platný pas nebo občanský průkaz. Pokud jste řidičem motorového vozidla, musíte mít s sebou platný řidičský průkaz, technický průkaz, tzv.zelenou kartu. Dovolená v Bulharsku je tedy podmíněna tím, že pokud máte zapůjčené nebo firemní vozidlo, musíte mít ověřenou plnou moc od majitele vozidla (a to s překladem do bulharštiny či do některého světového jazyka např angličtiny).

Také je nutné mít s sebou potřebné finanční prostředky na pokrytí nákladů spojené s pobytem a k opuštění země.

Pokud jde o suvenýry z dovolené do Bulharska, platí zde obecné převozní míry. Tedy dvě stě ks cigaret, doutníky do 30 g/ks povolené množství sto kusů celkem.

Alkohol jeden litr; destilované nápoje do dvaadvaceti procent obsahu alkoholu dva litry. Dovolená v Bulharsku – pokud jde o šumivá či nešumivá vína – povolené množství jsou dva litry.

Káva: 500 gramů
Čaj: 100 gramů
Parfémy: 50 gramů / toaletní voda 250 ml

Léky: množství a druh odpovídající osobní spotřebě cestujícího.

Bulharsko -Zajímavosti:
Letecká doprava vzrůstá Tři největší bulharská letiště – Sofie, Burgas a Varna odbavila v roce 2012 přes šest milionů cestujících. Dovolená v Bulharsku – většinou polovina cestujících používá letiště Sofie, 35 % letiště Burgas a jen 15 % letiště Varna. Podíl bulharských leteckých dopravců v letech na mezinárodních linkách se zvýšil o 3,3 %, ale trh charterových letů se snížil 28,5 %.
Bulharsko -Pro milovníky historie:
Nejstaršími známými obyvateli dnešního Bulharska byli Thrákové, jejichž kmeny spojil kolem roku 500 př. n. l. král Theres. Thrákové museli odolávat nejprve Řekům, později Makedonii a nakonec Keltům. Vždy ale dokázali obnovit svoji samostatnost. Mezi roky 188 př. n. l. a 45 n. l. probíhaly boje mezi Thráky a Římem, které skončily romanizací thrácké populace. Po rozdělení římské říše připadlo území Bulharska Východořímské říši (Byzanci). Od 6. století se do oblasti dostávaly slovanské kmeny a turkotatarské kmeny Bulharů. Dovolená v Bulharsku – V roce 681 pod vedením chána Asparucha vytvořily tyto kmeny samostatnou říši, v níž byli méně početní Bulhaři postupně asimilováni. V rámci tohoto prvního bulharského státu bylo významné přijmutí křesťanství Borisem I. (864), díky čemuž se u nás rozšířila víra i písmo. Za prvního bulharského cara Simeona I. se stát rozpínal od Černého moře až po Jadran a Sávu. Roku 1018 se Bulharsko stalo opět součástí Byzance, ale už roku 1186 vzniklo druhé bulharské carství. Po bitvě u Nikopole 1396 ovládla bulharské území Osmanská říše. Po rusko-turecké válce (1877–1878) vyvrcholil dlouhodobý boj za samostatnost Bulharska a v roce 1878 vzniklo bulharské knížectví. V 1. balkánské válce roku 1912 získalo Bulharsko další území, ale ve 2. balkánské válce (1913) je opět ztratilo. Po 1. světové válce přišlo i o přístup k Egejskému moři. Ve 2. světové válce byla země nejprve na straně nacistického Německa, ale po roce 1944 se přiklonila na stranu Spojenců. Po válce se Bulharsko stalo součástí východního bloku v čele se Sovětským svazem. Obdobně jako v ostatních socialistických zemích i zde došlo po roce 1989 k pádu starého režimu a v roce 1990 došlo po dlouhé době k prvním svobodným volbám.
Bulharsko je tedy země, která již odedávna patří k tradičním a velmi oblíbeným destinacím pro trávení dovolených pro velké množství českých turistů. Nejvíce se do Bulharska jezdilo za totalitních let, ovšem za od té doby se ale v Bulharsku velmi mnoho změnilo.

Mezi hlavní výhody Bulharska patří samozřejmě ceny a to jak v pobytech, tak i nízké ceny v restauracích. Velmi známá je také pohostinnost místních. Tato země je také velmi vhodné místo pro dovolené s dětmi.
Dovolená u moře tvrdí, že zdejší moře má lehký, pozvolný sklon, pláže téměř všechny písečné a tedy nehrozí zranění o ostré kameny či spálení. Nepříjemné, velké vlny tu nenajdeme. I teplota vody v létě bývá více než příjemná.

Dovolená plná slunce je nejlépe vychutnaná v jednom ze zdejších středisek, kde najdeme mnoho krásných přímořských, pobřežních hotelů s vlastními kusy písečných pláží. Dovolená u moře doporučuje málo známá místa v jižní částech země, kde leží zachovalá, méně navštěvovaná místa. Jen tak může být dovolená ničím nerušená a na těchto místech na nás čeká zajímavá, nedotčená příroda a tolik ceněný klid.
Bulharsko -Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Bulharsko -Důležitá telefonní čísla
Předvolba – +359
Policie – 166
Požárníci – 160
Nouzová linka – 112
Pomoc na silnicích – 146

Bulharsko -České velvyslanectví
bul.Yanko Sakazov Nr. 9 vchod Panayot Volov
1000 Sofia
tel.: +359 2 948 68 00
sofia@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/sofia

Mezi nejkrásnější místa patří nesporně Albena a tak je to častým místem, kde je dovolená trávena- najdeme tam přes 100m široké pláže, krásné čisté mělké moře. Není nic hezčího než když dovolená je protkaná sbíráním mušlí vyvrhované příbojem, které později ulpí na dekorativním stolku či poličce v obývacím pokoji či ložnici a tím nám připomíná, jak byla dovolená nezapomenutelná a už už se těšíme až další dovolená bude strávena právě tam, kde nám bylo minulý rok tak dobře. Také pyramidové hotely s výhledem na pobřeží přímo z pokoje.
Najdeme zde pečlivě zaranžovaná zeleň, také jezdecký areál, mnoho škol s plachtěním a windsurfingem.
Zdejší čisté pláže chráněné zalesněnými kopci dotvářejí velice zvláštní dojem a tak je dovolená velmi nevšední. Albena je tedy pokládána za lepší v porovnání s ostatními letovisky, ovšem je také o něco dražší. Pravidelně je vybírána jako destinace mezinárodní klientelou.

Více informací o Bulharsku najdete například na Wikipedii – v odborně zpracovaném článku, který je nazvaný Bulharsko, tam najdete informace o této nevšední, krásné zemi od historie, před geografii až po zajímavosti.

Nechte na sebe dýchnout orientální prostředí a chutě skrz bulharskou kuchyni.
Bulharská kuchyně
Dovolená Bulharko si naprosto oblíbila bulharskou kuchyni, která vás zahrne množstvím pochoutek, v nichž obvykle nechybí jogurt, slaný sýr a spousty vína.
Djuvec
Česky Džuveč – teplé kořeněné jídlo v kameninovém kotlíku z masa, zeleniny, často podávaný s rýží – viz Wikipedia – Džuveč, coby výborné místní jídlo, kterých má dovolená obsahovat mnoho.
Baklava
Tradiční východní dezert z těsta plněného ořechovou směsí slazený medem – viz
Wikipedia- Baklava

Bulharsko -Perličky:
Bulharsko se zúčastnilo již prvních novodobých olympijských her v Athénách v roce 1896. V olympijských sportech dominují bulharští těžcí atleti -vzpěrači a zápasníci, koncem 20. století dominovali lehcí atleti např. skokan Markov, překážkářka Donkovová či výškařka Kostadinova, v typicky ženských sportech nejvíce medailí získávají bulharské moderní gymnastky.

Ekonomika Bulharska je závislá na průmyslové a zemědělské produkci. V průmyslu je to pak zejména hutnictví, strojírenství a chemie. V zemědělství se pěstuje obilí, ovoce a tabák, chovají se prasata, ovce, skot a drůbež.

Od roku 1989 je Bulharsko, stejně jako Československo samostatnou republikou. V roce 2004 se Bulharsko stalo členem NATO a v roce 2007 se přidalo k dalším státům Evropské unie.

Bulhaři 1. února na svátek Sv. Trifona stříhají staré suché větve vinné révy a slaví svátek vína, na Sv. Todora o masopustu pořádají koňské dostihy, na bulharského Sv. Jiří 6. května jsou jako největší pochoutka podávána pečená jehňata.

V Bulharsku žije početná menšina Turků a Romů. Turků je zde asi až 9,5% a Romů až 5%.

Česko–bulharský slovník vydaný v roce 2002 bulharskými bohemisty v Sofii získal v Praze 1. místo v soutěži “Slovník roku” na veletrhu Svět knihy.

Shrnutí
Bulharsko
Název článku
Bulharsko
Popis
Bulharsko má čisté moře i vysoké hory. Nejvýznamnější prvky pro milovníky památek a historie jsou stovky jeskyní a propastí s prehistorickými kresbami.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*