Černá Hora

černá hora moře

Černá Hora je republika v jihovýchodní Evropě na pobřeží Jaderského moře mezi Chorvatskem a Albánií. Dovolená u moře Černá Hora potvrzuje, že na rozdíl od ostatních zemí bývalé Jugoslávie Černá Hora není zničena válkou, neboť jako jediná se počátkem 90. let neodtrhla od Bělehradu a nezapletla se do národnostních konfliktů.

Černohorská krajina je velmi hornatá, celé území náleží k Dinárským horám. Nejvyšší vrcholy dosahují až 2500m. Nížiny jsou pouze v okolí Skadarského jezera.

Byla vyhlášena za ekologický stát pro tože se zde nachází 5 národních parků. Lovćen, Biogradska Gora, Skadarské jezero, Durmitor a Prokletije.

Na pobřeží Jadranu je zajímavým místem Boka Kotorska, což je největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře a často bývá mylně považovaný za nejjižnější evropský fjord. Na březích Boky Kotorské lákají letoviska Tivat a Lastva.

Černá Hora je cestovatelsky opravdu rozmanitá a zajímavá země. Nabízí krásné hory a přírodu, moře a pláže. Navíc je to bezpečná turistická destinace s příznivými cenami.

Úředním jazykem je zde srbochorvatština známá také jako černohorština.

Neznámější destinace v Černé Hoře
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Černé Hoře patří Bečiči, Budva, Petrovac, Sutomore, Sveti Stefa, Ulcinj.
Co vyzkoušet v Černé Hoře
Navštivte lázeňské letovisko Igalo, shlédněte staré památky v Herceg-Novi, Risanu, Perastu a Kotoru.
Zajděte na onen zmiňovaný fjord Boka Kotorska a projděte se po plážích a ostrůvcích Tivatské zátoky a Lastva. Za podívanou určitě stojí i Modrá jeskyně na poloostrově Luštica.

Měna
V Černé Hoře je měna Euro, kterou koupíte okolo
25.70 Kč za 1 Euro.

Průměrné ceny v restauracích
Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 153 Kč
Pivo 0,5l – 51 Kč
Cola 0,33l – 46 Kč
Voda 0,33l – 31 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 19 Kč
Voda 1,5l – 16 Kč
Láhev vína – 96 Kč
Bochník chleba – 18 Kč
Jablka 1kg – 31 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 18 Kč
Taxi 1km – 13 Kč

Aktuální rizika
Momentálně je zákaz dovozu potravin z Černé Hory, výjimku tvoří pouze potraviny určené ke konzumaci po cestě zpět jako čerstvé ovoce,zelenina, dětská a diabetická strava do 5kg. Do 1kg váhy je možné dovést kakao, kávu, koření a čaje. Alkoholické nápoje do 1l, voda do 5l.

Důležitá telefonní čísla v Černé Hoře
Předvolba – +382
Policie – 122
Požárníci – 123

České velvyslanectví v Černé Hoře
Partizanski put 6A, Tološi
81 000 Podgorica
tel.: + 382 (0) 20 281 103
vaclav_dobes@mzv.cz
//www.mzv.cz/belgrade
Nejnavštěvovanější lokality:

Sutomore – Jedná se o malé přímořské městečko. Spadá do oblati Barské riviéry. Najdeme jej asi 6 kilometrů od Baru. Leží v Sutomorském zálivu. Chráněné je horskými masivy Rumije a jeho jižní část má krásnou pláž, která je zakončená výběžkem Ratac. Tam je i torzo benediktinského kláštera. A také malá kamenitá nudistická pláž. Na severu tato známá pláž ohraničená návrším Golo. Tam najdete pozůstatky dávné turecké pevnosti. Okolí písčité pláže je lemované promenádou a také drobnými obchůdky a také výtečnými restauracemi.

Budva – Toto přímořské městečko je jedním z hlavních prázdninových letovisek Černé Hory. Má asi deset tisíc obyvatel. Najdeme tu příjemné, kombinovaní písčité-oblázkové pláže. A vstup do vody je příjemně pozvolný. Toto městečko vám nabízí historický nádech a příjemné procházky uličkami v historickém centru kde můžete nasát vůni moře a ryb. Ty se tu čerstvé připravují na všechny způsoby. Posedět můžete v jedné malebných kaváren či restaurací. A ochutnat tak nějaké z místních, černohorských specialit.

Ulcinjská riviéra – Ta tvoří nejjižnější pásmo černohorského pobřeží. A spadá do ní více než 20 kilometrů písečných pláží. Při dávných archeologických vykopávkách zde byly objevené zbytky římského stavitelství, ale také významných byzantských prací,. Ale najdem tu i františkánský kostel a krásné historické památky z dob kralování dam z Anjou. Udělejte si výlet ke hrobce pána z království Zety. Nádherné fotky pořídíte i u benátských opevnění. Za podívanou stojí i písčitý ostrov Ada. Potěší i zdejší léčivé minerální prameny.

Bečiči – Tuto oblast najdete asi dva kilometry jižně od Budvy. A to směrem na jih od Budvanského zálivu. Je tu skvostná písčitá pláž o délce asi dva kilometry. Ta byla v roce 1935 totiž prohlášená za nejkrásnější pláž z celé Evropy. Toto kouzelné letovisko je oblíbené i pro své široké spektrum sportovních aktivit, které nabízí. Jako například tenis, minigolf, samozřejmě i vodní sporty aj. Dostanete se sem navíc kouzelným malým výletním vláčkem.

Shrnutí
Černá Hora
Název článku
Černá Hora
Popis
Černá Hora je je často zapomínaná destinace s krásným mořem a příjemnými lidmi. Krajina je velmi hornatá, je ideální na poznávací túry, vrcholy mají až 2500m.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*