Izrael

izrael mrtvé moře

Izrael je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie u pobřeží Středozemního moře. K Izraeli přiléhá i Západní břeh Jordánu (Judea a Samaří) a Pásmo Gazy, což je území částečně spravované Palestinskou autonomií.

Navzdory tomu, že Izrael je malou zemí, nacházejí se zde rozmanité geografické jevy a zvláštnosti. Na jihu najdeme Negevskou poušť a na severu horské hřbety Galileje, Karmelu a Golan. Dovolená u moře 2013 Izrael radí navštívit i Jordánské údolí, které je součástí Velké příkopové propadliny. Řeka Jordán teče od hory Hermon do Mrtvého moře, které je nejníže položeným místem na Zemi. Pro Izrael a Sinajský poloostrov jsou jedinečné erodované kráterovité útvary zvané machtešim, největší machteš na světě najdeme v Negevské poušti na jihu, jmenuje se Machteš Ramon.

Teplota vzduchu v Izraeli kolísá, v horských oblastech najdeme po většinu roku sněhovou pokrývku, zatímco u pobřežních měst jako Tel Aviv a Ahifa převládá středozemní klima. V severní části Jordánského údolí byla zaznamenána nejvyšší teplota v celé Acii, neuvěřitelných 53,7°C. Mezi květnem a zářím je déšť vzácností.

Pro mnoho návštěvníků je Svatou zemí, a vyhledávají tedy především církevní památky, kterých je v zemi mnoho stejně tak jako vykopávek starobylých měst a staveb z dob před naším letopočtem.

Neznámější izraelské destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Izraeli patří Eilat, Tel Aviv.
Co v Izraeli vyzkoušet
Nemělo by vám uniknout svaté město Jeruzalém, hlavní město moderního Státu Izrael, nejposvátnější místo judaismu a křesťanství, kde najdeme Zeď nářků. Také stojí za podívanou historická města Haifa a Jericho. Vyfoťte se u mešity Nabi Musa s údajným hrobem Mojžíše. Odpočiňte si a ozdravte pleť u Mrtvého moře.

Měna
V Izraeli je měna Nový izraelský šekel, kterou koupíte okolo 5.35 Kč za 1 Nový izraelský šekel.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 267 Kč
Pivo 0,5l – 126 Kč
Cola 0,33l – 43 Kč
Voda 0,33l – 32 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 42 Kč
Voda 1,5l – 22 Kč
Láhev vína – 214 Kč
Bochník chleba – 35 Kč
Jablka 1kg – 48 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 35 Kč
Taxi 1km – 19 Kč

Aktuální bezpečností rizika
MZV informuje, že současná situace je na většině území uspokojivá, zůstává však dlouhodobě ovlivněna izraelsko-palestinským konfliktem. Nedoporučuje se cestovat do pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a pomoc v nouzi velmi malá.

Důležitá telefonní čísla v Izraeli
Předvolba – +972
Policie – 100
Požárníci – 102

České velvyslanectví v Izraeli
23 Zeitlin Steet
61664 Tel AvivI
tel.: +9723 691 8282-3
telaviv@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/telaviv

Shrnutí
Izrael
Název článku
Izrael
Popis
Izrael tedy země vyvolená zaslíbená pro křesťany i židy je nejen poutním místem, ale také krásnou čistou destinací pro dovolenou. Je tu léčivé mrtvé moře.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*