Omán

omán velbloudi

Omán, oficiálně Sultanát Omán je arabský stát na východě Arabského poloostrov. Nabízí příjemné horské scenérie, svěží oázy a netknuté pláže, mrakodrapy tu nenajdete, město si zachovalo svůj osobitý ráz.

Většinu území zaujímá pouštní rovina, při pobřeží Ománského zálivu se z ní zvedá pohoří Al-Hajar. Omán je země nekonečných písků, rozvláčných velbloudů a adrenalinové jízdy po dunách. Za projížďku stojí poušť Wahiba.

Sultanát Omán se pyšní tím, že je nejbezpečnější zemí světa. Přitom nabízí exotiku starých pevností, idylické oázy, hluboké kaňony a nekonečné pouště v nedotčené podobě jako z pohádky Tisíc a jedna noc.

Nejideálnější turistická trasa vede z Muscatu podél pobřeží přes Sur k nejvýchodnějšímu místu Ománu, kterému se říká „konec světa“. Cesta je lemována pevnostmi z dob portugalské nadvlády, mešitami všeho druhu a protkána kaňony a subtropickou vegetací. Muscat je tvořen převážně nízkými bílými budovami, vypadá příjemně střídmě a na jedné straně uvidíte azurově modré moře s písečným pobřežím a na druhé straně tyčící se špičaté čedičové skály. Hlavním lákadlem Muscatu je Velká mešita, ta vás na první pohled zaujme svou opulentností, rozlohou, množstvím květin a precizně sestřižených živých plotů. Najdete tu také největší tkaný koberec na světě, který má přes milion a půl uzlíků a váží přes 21 tun. Vstoupit do měšity však můžete pouze mezi 7-11 dopolední hodinou.

Navštivte starou část města Mutrah, je tu spousta uliček s trhovci, u kterých si můžete koupit orientální zboží jako různé šperky, arabské oděvy a jiné, pestré textilie, vodní dýmky a také typický ománský suvenýr – dýku chandžar, která je i součástí státního znaku.

Výlet z Muscatu do městečka Nizwa se starodávnými pevnostmi, kde také najdete jeskyni Al-hota, jedinou veřejnou jeskyni v Ománu s podzemním systémem o délce asi pět kilometrů a zapadlým 800 metrů dlouhým jeskyním jezerem, nebo do polorozpadlé pevnosti Bahla Fort, která je na seznamu UNESCO určitě stojí za zkoušku. Za návštěvu stojí i vesnice Nakhal, kde se vedle zachovalé pevnosti nachází i ojedinělá růžová mešita, speciálně postavená pro ženy.

Neznámější ománské destinace
Nejznámější destinací pro dovolenou v Ománu je Muscat.
Co v Ománu vyzkoušet
Podrobně si prohlédněte starobylou metropoli Muscat, suvenýry nakupte na obřím tržišti v Soharu. Pro milovníky památek doporučujeme v oázu Bahla. Určitě stojí za zhlédnutí přírodní rezervace The Arabian Oryx Sanctuary.
Nenechte si ujít zelené želvy v národní rezervaci Ras Al Jinz a jejich kladení vajec do písku v tisícovém počtu kolem července.
Můžete také vidět výrobu krásných dřevěných arabských plachetnic v rybářské osadě Sur.

Měna
V Ománu je měna Ománský rial, kterou koupíte okolo 3.50 Kč za 1 Ománský rial.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 77 Kč
Pivo 0,5l – 39 Kč
Cola 0,33l – 8 Kč
Voda 0,33l -5 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 40 Kč
Voda 1,5l – 11 Kč
Láhev vína – 226 Kč
Bochník chleba – 23 Kč
Jablka 1kg – 39 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 11 Kč
Taxi 1km – 26 Kč

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla v Ománu
Předvolba – +968
Policie – 290099
Požárníci – 290211
Nouzová linka – 211555

České velvyslanectví v Ománu
Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District
11693 Rijád P.O.B. 94305
tel.: +966 1 4503617-19
riyadh@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/riyadh

Shrnutí
Omán
Název článku
Omán
Popis
Omán je orientální letovisko kam se zajet opalovat a přitom vidět kus světa. Budou vás tu doprovázet velbloudi a horký písek, který je na odpočinek nejlepší.
Autor
Vydavatel
//extradovolena.eu/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*