Slovinsko

slovinsko voda

Slovinsko, oficiálně Republika Slovinsko je balkánský stát ve střední Evropě, který patřil k bývalé Jugoslávii. Ze všech států bývalé Jugoslávie bylo právě Slovinsko vždy ekonomicky nejvyspělejší zemí. Navíc se v roce 1991 odtrhlo od jugoslávské federace mírovou cestou, takže samostatný stát nezbrzdila ve vývoji poválečná obnova, jak je tomu u ostatních členů někdejší Jugoslávie.

Dovolená u moře ve Slovinsku je skvělou volbou pro milovníků historických památek- hradů, chrámů apod. Slovinsko má také přístup ke Středozemnímu moři a na severu se nachází značný kus Alp, jmenovitě Julské a Savinjské Alpy, Karavanky a Pohorje. Dovolená u moře 2013 Slovinsko potvrzuje, že jeho pobřeží, ležící u Jaderského moře, je úchvatné a táhne se přes 47 kilometrů daleko. Najdeme tu také kouty s roklinami a jeskyněmi, rozkládající se mezi Středozemním mořem a Lublaní.

Ve Slovinsku se střetávají čtyři významné evropské geografické regiony – Alpy, Dinárské hory, Panonská pánev a Středomoří. Nejvyšší horou je Triglav měřící 2864m. Kolem poloviny země zabírají lesy, což činí Slovinsko, po Finsku a Švédsku, třetím nejzalesněnějším státem v EU. Na slovinském území se dají nalézt i pozůstatky pralesů, zejména v oblasti Kočevje. Dále se ve Slovinsku nachází přes 161km čtverečních vinic.
Ve Slovinsku je podnebí alpské, kontinentální a středomořské, průměrná teplota je -2 °C v lednu a 21 °C v červenci.

Slovinsko má jen malý kousek mořského pobřeží a proto jsou jeho hlavní turistickou devizou hory. Nachází se zde velký počet chráněných parků. Nicméně i tak ve slovinské části pobřeží poloostrova Istrie leží několik významných středisek, jimiž jsou Koper, Izola, Piran, Portorož.

Vedle úchvatné přírody Slovinsko nabízí také řadu historických památek, především hrady a chrámy. Obdivovat můžete jak perly benátské architektury tak stopy římského osídlení.
Neznámější slovinské destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Slovinsku patří Bled, Bohinj, Julské Alpy, Kranjska Gora, Portorož, Slovinské lázně.
Co ve Slovinsku vyzkoušet
Nechte se unést okouzlující atmosférou staré Ljublaně. Dovolená u moře ve Slovinsku – nejen na pláži ale pro trekking zvolte Julské Alpy, kde narazíte i na ledovcová jezera jako Bled. Podnikněte výlet kánoemi po řece Sávě. Určitě si nenechte ujít vápencové jeskyně v oblasti Kočevski Rok.
Měna
Ve Slovinsku je měna Euro, kterou koupíte okolo
25.70 Kč za 1 Euro.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 178 Kč
Pivo 0,5l – 57 Kč
Cola 0,33l – 52 Kč
Voda 0,33l – 39 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 26 Kč
Voda 1,5l – 16 Kč
Láhev vína – 127 Kč
Bochník chleba – 33 Kč
Jablka 1kg – 36 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 31 Kč
Taxi 1km – 23 Kč

Aktuální bezpečností rizika
nejsou známy

Důležitá telefonní čísla ve Slovinsku
Předvolba – +386
Policie – 113
Požárníci – 112
Nouzová linka – 112

České velvyslanectví ve Slovinsku
Riharjeva 1
1000 Ljubljana
tel.: +3861 420 2451
ljubljana@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/ljubljana

Shrnutí
Slovinsko
Název článku
Slovinsko
Popis
Nechte se unést okouzlující atmosférou Slovinska s historickými památkami a bohatou historií. Navíc se můžete slunit u středozemního moře a odpočívat na pláži.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*