Turecko

turecko západ slunce palmy

Turecko se rozkládá na dvou kontinentech – evropském a asijském. Je to velká země, k níž byla příroda štědrá. Má moře i sníh, rovinaté stepi i vysoké hory, úrodná pole i vyprahlou poušť, klidné řeky i vodopády. Z jihu je omýváno Středozemním mořem a na západě Egejským.

Dovolená u moře v Turecku je báječnou volbou pro milovníky historie. Turecko je poseté desítkami pozůstatků starodávných říší od Chetitů přes antické Řecko až po Osmanský sultanát. Může říct, že také příroda je tu různorodá, je to převážně hornatá země s úzkými pruhy nížin. Nejvyšší hory se nacházejí na východě, kde leží i nejvyšší hora Turecka Ararat vysoká 5165 metrů. Na severu leží Pontské hory, na jihu a jihovýchodě pak pohoří Taurus. Turecko skýtá více než 250 jezer a největší z nich je Vanské jezero.

Dnešní Turecko má v podstatě cosi společného s někdejší Osmanskou říší, která významným způsobem zasáhla do dějin Evropy. Na změně Turecka jak ho dnes známe se podepsal Mustafa Kemal, který zavedl ústavu, volební právo pro ženy, odtržení islámu od politiky. Po letech snah o demokracii a prosperitu Turecko od roku 2005 usiluje o přijetí do EU to je ale komplikováno zahraničními vztahy s Kyprem, jehož severní část Turecko okupuje.

Co v Turecku vyzkoušet
Istanbul známý také jako Konstantinopol nebo Cařihrad. je obklopen historickými památkami jako Hagia Sofia, Palác Topkapi a Dolmabahce a mešitami různých druhů. Za návštěvu rozhodně stojí Homérovo rodiště Izmir neboli Smyrna a léčivé prameny v Pamukkale.
Přímořské resorty jsou zaplavovány vlnami masové turistiky, ale na východě jsou stále neobjevená místa.

Měna
V Turecku je měna Turecká lira, kterou koupíte okolo
10.90 Kč za 1 Tureckou liru.

Průměrné ceny v restauracích
Hlavní jídlo v obyčejné restauraci – 109 Kč
Pivo 0,5l – 55 Kč
Cola 0,33l – 22 Kč
Voda 0,33l – 11 Kč

Průměrné ceny v obchodech
Pivo 0,5l – 44 Kč
Voda 1,5l – 11 Kč
Láhev vína – 219 Kč
Bochník chleba – 11 Kč
Jablka 1kg – 27 Kč

Průměrné ceny služeb
Jízdenka lokální dopravou – 22 Kč
Taxi 1km – 19 Kč
Aktuální bezpečností rizika
Dlouhodobě aktuální hrozba teroristických útoků platí i pro Turecko zejména v souvislosti s napětím mezi vládou, tureckými organizacemi a PKK- což je zakázaná kurdská organizase. MZV doporučuje sledovat a respektovat doporučení tureckých bezpečnostních orgánů především při cestách do Istanbulu do východních a jihovýchodních oblastí Turecka, oblasti jezera Van a hory Ararat a jejich okolí. MZV vůbec nedoporučuje cesty do oblastí bezprostředně sousedících s Irákem (provincie Hakkari, Sirnak a Siirt).

Důležitá telefonní čísla v Turecku
Předvolba – 90
Policie – 155
Požárníci – 110
Nouzová linka – 112

České velvyslanectví v Turecku
Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P
06700 Ankara
tel.: +90312 405 61 39
ankara@embassy.mzv.cz
//www.mzv.cz/ankara

Pro milovníky historie:
Poloostrov Malá Asie (zvaný také Anatólie), kde se rozkládá většina dnešního Turecka, je díky poloze křižovatky mezi Evropou a Asií jednou z nejdéle osídlených oblastí na světě. První velkou mocností v této oblasti byla už mezi 18. a 13. stoletím př. n. l. říše Chetitů. Poté zde hráli prim Frygové a Indoevropané s nástupnickými státy Lýdií, Kárií a Lýkií. Kolem roku 1200 př. n. l. se na západním pobřeží usadili aiólští a iónští Řekové. Celá oblast byla během 6. a 5. století př. n. l. dobyta Perskou říší a v roce 334 př. n. l. Alexandrem Velikým. Menší helenistická království, která zde posléze vznikla, připadla v polovině 1. století př. n. l. Římu. V roce 324 si císař Konstantin I. vybral Byzantium jako nové hlavní město říše a přejmenoval jej na Nový Řím (pozdější Konstantinopol a Istanbul). Po rozdělení Říše římské na dvě části (395) a pádu Západořímské říše (476) se Konstantinopol stala hlavním městem Východořímské, resp. Byzantské říše oficiálně zaniklé až roku 1453. V 10. století se v regionu zrodila mocná Seldžucká říše, po níž se vlády ujala říše Osmanská (1299–1922), která postupně převzala i území zanikající Byzance. Osmanská říše patřila po více než 600 let své existence mezi nejmocnější světové síly a hrála velkou roli až do doby po 1. světové válce, v níž byla coby spojenec Německa, Rakouska-Uherska a Bulharska poražena. V poválečných letech bylo území okupováno spojenci a díky národně-osvobozeneckému boji vedenému Mustafou Kemalem vznikl v roce 1923 nástupnický stát Osmanské říše – Turecká republika s novým hlavním městem Ankarou. Mustafa Kemal se stal prvním prezidentem a zavedl četné reformy, které měly za cíl vytvořit moderní sekulární stát, jenž by se oprostil od osmanské minulosti. Do II. světové války Turecko symbolicky vstoupilo na straně spojenců až v únoru 1945 a ve stejném roce se stalo zakládajícím členem OSN. V roce 1952 se stalo rovněž členem NATO. Vnitřně byl stát nestabilní zejména mezi 60. a 80. roky 20. století, které byly svědky několika vojenských převratů. Stále živý zůstává turecko-řecký spor o ostrov Kypr, započatý roku 1974.

Jak nakupovat v Turecku:
Turecko je pro nakupování jako stvořené. Jednak je zde mnohem levněji než u nás, jednak je možné zavítat do různých bazarů (tržišť), kde naleznete téměř všechno a osobně jsem si oblíbil něco, na co u nás člověk není zvyklý, a to je smlouvání. Vzhledem k tomu, že jsme dovolená u moře v Turecku navštívili jako ne příliš movití studenti, ušetřili jsme smlouváním poměrně dost peněz. Pro smlouvání potřebujete umět pár tureckých slovíček – především sousloví “Kač para?”, tzn. Kolik to stojí? a potom se naučit základní číslovky. V Turcích s tím vzbudíte dojem, že nejste úplná ořezávátka a nenecháte si všechno líbit. Pokud na ně vytáhnete angličtinu, rozhodně nedostanete takovou slevu. Pokud si říkáte, že se přece nebudete snižovat k tomu, abyste žebrali o slevu, máte pravdu. Ze začátku nám to bylo taky nepříjemné, ovšem Turci smlouvání považují za přirozené a prý pokud nezačnete smlouvat, tak ani nemají z obchodu radost, někdy se mohou dokonce urazit. Ale zpět ke smlouvání: můžete ho použít téměř všude (samozřejmě ve velkém nákupním centru evropského charakteru s ním neuspějete), ale v menších městech, v obchodech, kam chodí spíše Turci než turisté a v pouličních stáncích to určitě zkuste. My jsme to hojně využívali při nákupu dražších věcí, jako je ubytování a autobusové jízdenky, ve kterých je velká konkurence. Např. na obrovském autobusovém nádraží v Istanbulu jsme kupovali jízdenku do Ankary, kam jezdí asi 50 dopravců. Člověk se zeptá u prvního prodejce, ten mu řekne nějakou cenu. Potom se zeptáte, co když si koupím 3 jízdenky a dostanete lepší cenu. Tuto cenu třeba o 20% snížíte a jdete se podívat k jinému prodejci, že támhle jste dostali tuto cenu a za kolik jízdenku dostanete tady. Tímto způsobem se dostanete na konečnou cenu, která může být třeba o 40 i více procent nižší. Turci jsou prostě obchodníci. V Turecku se dobře nakupuje oblečení, zlato, koření, suvenýry a kvůli nižším cenám než u nás v podstatě cokoli.

Neznámější turecké destinace
Mezi nejznámější destinace pro dovolenou v Turecku patří
Alanya, Antalya, belek, Bodrum, Egejská riviéra, Fethiye, Istanbul, Kemer, Marmaris, Side, Turecká riviéra.

Jídlo a pití:
Dovolená u moře v Turecku – je běžné se stravovat především na ulici, příp. v lokantách (menší restaurace, bufety), častým úkazem je tu kebab (také kebap, dönner) na všechny způsoby. To je jídlo, které od Turků převzali i Řekové a proslavili ho jako gyros – maso (většinou jehněčí) grilované na rožni a podávané s pitou a salátem, příp. dresinkem. Např. iskender kebab je kořeněné jehněčí s jogurtem a rajskou omáčkou s na čtverečky nakrájenou pitou. Jedná se o pokrm, na kterém si člověk dokáže vybudovat závislost. Další možnost pouličního stravování jsou köfte – kořeněné karbanátky, někdy na jehle.
Ochutnejte také tureckou pizzu – je menší než známe u nás a jí se se zelenými listy jakéhosi koření, zakapaném citronem. Dostanete k ní příbor, ale správný Turek ji s listím a pokapanou citronem smotá jako palačinku. Místo naší vařené kukuřice na ulici koupíte spíše opékanou kukuřici a spousty druhů pečiva. Pokud chcete lepší večeři, neuděláte chybu s rybami. Kromě toho mají Turci v pekárnách spousty hrozně dobrých sladkostí – např. kostičky s pistáciemi a medem.
Výbornou volbou je v Turecku také různé ovoce, především melouny, které vám nahradí na pár hodin balené vody, které byste měli mít pořád při sobě. V tom horku máte žízeň prakticky nepřetržitě. Všude seženete balenou vodu, ale pitná voda je i u každé mešity a vzhledem k tomu, že člověk vypije klidně 5 litrů vody denně, tak je možné pít i tu, i když člověk nikdy neví.
Alkohol v Turecku moc nenení k sehnání, resp. se tady moc nepije, ale pivo je k dostání téměř všude. Prodávají se tu různé světové značky, ale určitě stojí za to vyzkoušet turecké pivo Efes. Za zmínku stojí i typický turecký nápoj – čaj (Cay – vyslovuje se stejně jako u nás). Je vždy černý, s cukrem nebo bez a jeho intenzita záleží na tom, kolik čajů už bylo z jedné várky uvařeno. Dělá se totiž tak, že se nasype spousta sypaného černého čaje do velké konvice a zalije se vodou, a to hned několikrát. Pokud tedy dostanete první dávku, může být čaj vražedně silný, pokud později, tak zhruba normální. Pokud jste si spojovali Turecko s kávou, tak na to zapomeňte. Všichni zde pijí čaj a naopak vůbec nechápou, když jim řeknete, že v České republice se pije “turecká káva”.
Doprava:
Doprava v Turecku je poměrně vyspělá. Rozhodně tu však nenajdete vlaky kromě trasy mezi Istanbulem a Ankarou. Vyjdou však mnohem dráž než autobusy. Ty tu jsou extrémně populární a jezdí úplně všude. Do každé destinace je většinou možné se dostat autobusem hned od několika dopravců, takže je tu k často k vidění smlouvání o cenu. Pokud čekáte nějaký vyvrklaný starý stoletý autobus typu Kolumbie v Honbě za diamantem,jste na omylu. Setkáte se tu s luxusními autobusy s WC, s přítomnou obsluhou na palubě (někdy i dva mladíci), kteří Vám po výjezdu umyjí ruce ovoněnou vodou a nabídnou něco menšího k občerstvení jako ovoce, sladkost. Také jsou k dostání noviny, časopisy. Pro zaryté nekuřáky je tu však varování, že v některých spojích se může v zadních částech autobusu dokonce kouřit. Mezi dalším dopravní prostředek patří Dolmus [dolmuš], tedy mikrobus jezdící po určitých trasách bez jakéhokoliv časového rozvrhu na který byste se mohli spoléhat. Jezdí totiž až po naplnění pasažéry do určité výše. Zastávky má na určitých vytipovaných místech ale je možné si ho stopnout i jako taxík.

Zajímavost:
Rodinný zákon Mustafa Kemal Atatürk vyhlásil kromě jiného také nový rodinný zákon, v němž prohlásil, že žena patří jen sama sobě a není majetkem svého muže, jak tomu až dosud bylo. Má stejná práva jako muž a muž může nadále mít jen jednu manželku. Pro ženy byl zrušen příkaz nosit šátek (jeho nošení bylo původně zakázáno, později byl zákaz zmírněn). Bylo doporučeno nosit západní šaty, především pak získaly ženy volební právo stejně jako muži, čímž Turecko o řadu let předběhlo i takové západní země jako Francii či Švýcarsko.

Shrnutí
Turecko
Název článku
Turecko
Popis
Istanbul je plný památek jako slavná Hagia Sofia. Východní část Turecka je stále minimálně obsazené turisty a najdou se zde i zcela neprobádané oblasti.
Autor
Vydavatel
Extradovolena.eu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*